Yeni Google Güncellemesi: “Yavaş Mobil Sitelere Elveda”

onureroglu

SEO Specialist
#1
17 Ocak günü Google yaptığı bir güncelleme ile bu yılın SEO açısından oldukça zorlu geçeceğini belli etmiş oldu. Öyle ki bu Google güncellemesi özel olarak tasarlanmış yeni algoritma ile Temmuz 2018 tarihinden itibaren mobil hızı düşük olan siteler sıralamalarda geri kalacak.
Gelen bu güncelleme ile mobil sayfa hızı yeni bir sıralama faktörü olacak ve oldukça önemli olacak. İlk etapta gelen bu güncelleme ile yalnızca hızı çok düşük olan ve bunu kullanıcıya yansıtan sayfalar ile birlikte küçük bir sorgu yüzdesi etkilenecek şeklinde bir de ifade yayınlandı. Bu yüzde ne kadar küçük şu anda net değil. Yine eklemek gerekir ki Google, bir süredir yavaş sayfaların hızları nedeniyle sıralamalarda sorun yaşadıkları biliniyordu. Yani kısaca Google diyor ki hızınız yüksek olursa sıralama artışını hissetmezsiniz ama düşük olursa sıralama düşüşünü hissedersiniz.
Google, Sayfa Hızı ve Etkileri

Google tarafından 2010 yılının Nisan ayında açıklanan sayfa hızı sıralaması, masaüstü için geçerliydi ve bu Google mobil aramaları için pekte geçerli sayılmazdı. Fakat arada Google açıklamasa da ve herhangi bir bildiri yayınlamasa da az çok mobil hız sıralamalara etki ediyordu. Ancak 2018 Ocak’ta yani geçtiğimiz hafta yayınlanan bu güncelleme ile artık mobil aramalarda yavaş site hızı önemli bir kriter olmayı başardı.
Google, sayfa hızınızın birçok şekilde ölçülebildiğini ve sitenizin de algoritma güncellemesiyle sekteye uğrayabileceğini söylüyor.
Peki AMP Bu Konuda Yardımcı Olacak mı?

Şimdi burada akla iki soru geliyor, “Mobil hız güncellemelerinde AMP geçerli mi?” – “Mobil hız güncellemelerinde AMP geçersiz mi?” şeklinde. İşte burada net bir şey belirtmek güç. Hem geçerli olabilir hem de olmayabilir şeklinde yorumları var yabancı SEO Uzmanlarının. Bu noktada Google Webmaster uzmanlarından John Mueller bir twit ile konu hakkında bilgi veriyor.

17 Jan
John ☆.o(≧▽≦)o.☆@JohnMu

Replying to @glenngabe and 4 others
The same standard is applied to all pages, regardless of the technology used to build the page. The goal of this change is to improve the search user experience. (cont...)
John ☆.o(≧▽≦)o.☆@JohnMu

(...) In this example, since users from Search would be seeing an AMP page, the speed of the AMP page would be taken into account. However, if a page built with AMP provides a slow experience to users, it may also rank lower in the results.
11:00 PM - Jan 17, 2018

Twitter Ads info and privacy
Kısaca bu konu hakkında henüz net bir bilgi bulunmamakta. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

KAYNAK