Sosyal Medya Nedir?

#1
NOT:
Öncelikle merhabalar sosyal medya uzmanı olarak bir çağrı merkezinde çalışmaktayım. Şirket için gerekli çalışmaları yapıyorum. Bunun dışında kişisel olarak da uğraştığım sosyal medya hesapları bulunmakta. Bu makale altında Sosyal Medya Nedir? konusunu özet bir şekilde açıklayacağım.

Sosyal Medya Nedir?
Sosyal medya kavramı teknoloji oluşmaya başladığında aslında yapılanma aşamasına geçmişti diyebiliriz. "Sosyal olmak" demek bireylerin birbirleri ile iletişim haline geçmesi demektir. Bunu iş hayatınızda, kişisel hayatınızda yada sosyal hayatınızda görebilirsiniz. Sosyal olmak demek sadece gezen, eğlenen yada çok aktif bir insan demek değildir. Sosyal olmak kullanıldığı alana göre değişen bir kelimedir. Şuan sosyal medya denildiğinde akıllara ilk olarak "facebook, twitter, instagram, youtube" gibi uygulamalar yada mecralar gelmektedir. Fakat bu sistemler çıkış yapmadan önce şuan bulunduğunuz platformlar vardır. Daha öncesinde lochal platformlar Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim şöyle ki şirket bilgisayarları yada birbirlerine yakın bilgisayarlar yada kablo ile tek bir serverda bulunulan ortamlar. Buralarda bilgi alışverişi yapılırken insanların birbirlerine yavaş yavaş espri yaptığını şakalar yaptığını düşünün bir süre sonra sadece iş için kullanılmayan bu ortamlardan dolayı sosyal medya kavramı oluşmaya başladı. Daha sonra internet yaygınlaşmaya başladığında "Forumlar" kuruldu. "Her telden" denilirse yanlış olunmayacak bir şekilde herkesin ilgisini çeken tıpkı şuan ki sosyal mecralarda olduğu gibi konular açıldı. İnsanlar oralarda fikirlerini paylaştılar. Ciddi dostluklar kurdular..

Öyle zamanlar oldu ki insanlar bu forumlardan dışarı çıkamaz oldular. Kimler ne yazmış ? Yeni bir eğlence var mı ? Yeni bir bilgi yazılmış mı ? yada "Şu konuda ben çok iyiyim insanları bilgilendireyim bari" diye düşünerek yüz binlerce konu açıldı. Tabi ki yavaş yavaş bu ortamın daha kaliteli olması gerekti. İnsanlara yetmediği düşünüldü ve dönemimizde çok kullanılan sosyal mecra uygulamaları, sistemleri yada internet siteleri kuruldu. İlk hızlı ünlenen site olarak bilinen Facebook' da forumların aksine tamamen farklı bir bakış açısı vardı. İnsanlar bir anda buna yöneldi. Bu fikre benzeyen ve bilgisi olan insanlar yeni yazılımlar ortaya çıkarttı. Hal böyle olunca insanlar birbirleri ile daha hızlı ve direkt olarak konuşabildikleri yada daha sosyal bir ortam olan "nick" kavramının kalktığı ortamlara hızlı bir geçiş yaptılar ve özetle sosyal medya kavramı rayına oturmaya yeni halini almaya başladı..

Günümüzde de bu oluşumlara yenileri eklendikçe insanlar geçişlerini tabi ki yapıyorlar fakat forum kültüründen bir anda facebook kültürüne yapılan geçiş gibi ne yazık ki sert bir dönüş olmadı daha. Örnek vermek gerekirse insanlar facebook kullanmaktan sıkılıp instagrama ağırlık verdi. Aynı zamanda fotoğraflara bakmak yetmedi youtube geçiş yaptı. Fakat geri rayına oturmuş tek bir ana pencere kaldı ona da "Sosyal Medya" dedik.