Seo Uyumlu Makale

Bir çok platformda görmüşünüzdür seo uyumlu makale yazılır. Peki nedir bu seo uyumlu makale? Makale yazarlarına göre seo uyumlu makale demek, anahtar kelimeleri bol yapmak ve baş harflerini büyük yapmak oldu da bitti maşallah diyelim o zaman. Bu seo uyumlu makale değildir.

Makale Bilgi Vermeli
Öncelikle makale gerçekten bilgi içermeli ve kişiye istediğini vermelidir. Ve bunu mümkün mertebe ilk paragrafta vermeli ki, detay isteyenler zaten aşağı doğru ineceklerdir. Eğer siz girişte merhaba, hoş geldiniz hebele hübele deyip, makale kelime sayısı çok olsun diye kıvranırsanız benim gibi bir çok kişi buda boş yazmış deyip hemen sitede çıkacaktır.

Başlıklar Altında Toplayın
Evet makalenizi okuyacak kişilere kolaylık sağlayın ve mümkün mertebe makalelerinizi başlıklara bölün ve her başlık üstünde güzel bir resim koyarak makalenizi zenginleştirin. Google bunu oldukça çok seviyor. Başlıklara bölerken gerekirse soru sorun cevap verin. Örnek : Pek Diş Ağrsına En Etkili İlaç Hangisidir? gibi.

Kelime Yoğunluğu Ve Çeşitliliği
Anahtar kelimeyi elbette kullanmalıyız, ama bunu yapacaz diye yırtınmaya deli gibi kullanmaya gerek yok. Mesela geçen bir makale okudum şöyle yazıyor, Atakum günlük kiralık daire çevresinde bir çok güzellik barındıran bölgedir. Burada atakumdan bahsediyor ama günlük kiralığı da araya sıkıştırmış,ne kadar saçma değil mi? O yüzden 500 kelimelik bir makale de anahtar kelimeyi 5-6 defa geçirmek bile yeterli hatta kullanabilirseniz varyasyon veya çoğul kullanın, konkasör tesisi ( çoğul konkasör tesisleri )
gibi.

Title Ve Description
Anahtar kelimeyi başlıkta geçirin en önemli silahtır.Ve mümkün mertebe başkalarından farklı olun. Mesela, çoğu kişi Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? diye başlık atar, siz farklı olun. Örnek : Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Diye Soranlara Kesin Cevapları Veriyoruz gibi uzun başlıklar kullanın. Description da anahtar kelimenizi iki defa geçirmeye hatta ikincisi de gene çoğul olarak kullanma imkanı var ise bu şekilde kullanmaya dikkat ediniz.

Google Uzun Makaleyi Sever Ama Saçmalayanı Sevmez
Evet bir çok seo uzmanı 2000 üstü kelime sayısı olan makalelerin etkili olduğunu düşünür lakin, sektörel de bunu yapmak oldukça güçtür. O yüzden imkanınız var ise makaleleri soru cevap şeklinde uzattıkça uzatın ama mantıklı uzatın eğer bu imkan yoksa kararında detaylı bir şekilde yazabildiğiniz kadar yazın, en kötüsü kısa da olsa makalenizi resimler ve videolar ile süsleyin.

Linki Kısa Tutun
Başlığınız eğer Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Diye Soranlara Kesin Cevapları Veriyoruz ise url yapısını site.com/dis-agrisina-ne-iyi-gelir diye kısaltma yaparak kullanın. Faydasını göreceksiniz.

H Tagları
Başlığınızı attınız ki bir çok tema başlıklar h1 dir burada sıkıntı yok, daha sonra kısa açıklama paragrafı yazdık ve ikinci paragrafa geçtik burada başlık h2 olsun sonrakileri h3 h4 h5 diye makale uzunluğuna göre bölebilirsiniz.

Listeleme Yapın
Bu aslında sıfır sonuç dediğimiz başta çıkan featured snippet içinde etkili bir silah olabiliyor. Bu yüzden makaleleriniz de listeleme kullanın, misal Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Diye Soranlara Kesin Cevapları Veriyoruz diye konunuz açtınız ilaçlardan bahsedeceksiniz ilaçları bu şekilde listeleyin.

Şuanlık aklıma gelenler bunlar, ilerleyen dönemlerde daha da zenginleştiririz makalemizi. Ekleme yapmak isteyen olur ise konu altına yazsın, yazıyı editleyip koyalım buraya herkes faydalansın.

Merhaba. Benim merak ettiğim bir husus var. Örneğin bir siteyi analiz ettiriyorum, bu sırada şöyle bir uyarıyla karşılaşıyorum: Maalesef! 16 adet H3 etiketleriniz bulundu. En en az 1 en fazla 4 adet kullanmalısınız. Yani makalelerin tümünde bu etiketleri kullanmamam mı lazım? Kafam karışıyor :)

Bence bunlara pek takılmamak lazım. Genelde piyasada spam yapmış ve anlamsız kelimeler yazmış binlerce site görmek mümkün. Sağlam backlink herşeyi çözecektir. Eskide pr değeri yüksek olduğunda tüm alt sayfalar kolaylıkla çıkardı.

H etiketleri konusunda şunu diyebilirim. Ben yaklaşık 4-5 yıldır web sektöründeyim ve 2 yıldır kendimce seo hizmeti veriyorum sadece belli bir firmada çalışarak. Bir çok yol yordam denedim. Ama şunu diyebilirim ki Google'nin dediği şeyleri yaparsanız ve kaliteli backlink ile devam ederseniz kalıcı başarı olursunuz. Bunun akabinde bazı temalar da h etiketleri abartlı olabiliyor özellikle h3 ve h4 etiketleri oluyor, bunun da sebebi tema yapımcıları genellikle benzer konular, widget başlıkları gibi kısımları h etiketi ile yapmaktalar. Ben genel de bunları düzenliyorum h etiketlerini kaldırıyorum ama h1 ve h2 etiketlerinin fazla olmamasına dikkat ediniz, diğer etiketler de muhim ama tehlike arz etmezler pek.
Not : Deneyim etmediğim hiç birşeyi paylaşma, varsayımlar ile hareket etmem.