SEO nasıl yapılır?

fixerkit

SEO

SEOBig Kurucu
Ben seo nasıl yapılır konusuna biraz farklı şekilde yaklaşmak istiyorum. Burada seo konusunda pek çok uzman varken işin teknik boyutuna girmek haddim değil ancak bildiğim bir şey varsa o da seo yapmadan önce "Content is King" ilkesine uygun hareket edilmesi gerektiğidir. Eğer insanların ilgisini çekecek ve gerçekten de ihtiyaçlarına cevap verecek bir içerik sunamıyorsanız ne kadar seo yaparsanız yapın etkisi bir yere kadar sürecek, ötesine geçemeyecektir. Bunun nedeni de seoda sürdürülebilirliğin ancak içeriğin kaliteli olması ile sağlanabilmesidir.

Seoyu bir bayrak yarışı gibi düşünürsek seo çalışmasının belli bir noktaya taşıdığı içerikte bayrağı ziyaretçiler devralmalı ve yapacakları okuma, sitede dolaşma, yorum yapma, sosyal medyada paylaşma, link verme gibi işlemlerle koşuyu devam ettirmelidirler. Böyle olunca artık içerik ziyaretçiler eliyle kendi kendisine seo yapmaya başlar. Bu nedenle ben naçizane seoya kaliteli içerik üretmek için kafa patlatılarak başlanması gerektiğini düşünüyorum.
  • Kaliteli içerik aynı zamanda site içi seo'nun ilk adımı. İnsanların okumasına değecek içerikler hazırlayın.
  • Sitenin hızlı açılması da çok önemli, ne kadar kaliteli içeriğiniz olursa olsun kimse sayfanın açılmasını 10 saniye beklemez. Bunun için sağlam bir hosting ve kaliteli bir yazılım şart. İçerik üreten siteler için şuan için en iyisi Wordpress olarak gözüküyor. Site performansını arttıran eklentilerle birlikte, iyi bir hosting firmasıyla beklenen hızı yakalamak mümkün.
  • Sitenize gelen ziyaretçinin yazınızı okuduktan sonra hemen çıkmaması gerekiyor. Ziyaretçinin siteye girip başka bir şeye tıklamadan çıkmasına "bounce rate" deniliyor. Bu durum Google gözünde sitenizin yeterince kaliteli ve faydalı olmadığı şekilde değerlendiriliyor. Ne yapıp ne edinp ziyaretçinin sitenizde biraz dolaşmasını sağlamalısınız. Bunu nasıl yaparsınız ? Yazıdan geçen teknik terimlerle veya yazının konusunu aşabilecek bilgilerle ilgili yeni bir yazı oluşturun ve bu yazıya link verin. Okuyan mutlaka merak edip o linke de tıklayacaktır. Yine aynı mantıkta yazınızı okuyanın ilgisini çekebileceğiniz benzer yazılarınızı da yazının altında "bunları da merak edebilirsiniz" gibi bir başlıkla ziyaretçiye sunmalısınız. Wordpress'te bunu yapan eklentiler mevcut. Tek tek elle de ayarlayabilirsiniz.
  • Bir de yazıya yorum yapılmasını ve sosyal medya hesaplarında paylaşılmasını sağlayabiliyorsanız ne ala. İnsanları yorum yapmaya teşvik edin, sorular sorun, yorum yapmaya teşvik edin. Sosyal medya da paylaşmalarını isteyin.
  • Yine wordpress kullanıyorsanız Yoast Seo eklentisini kurabilirsiniz. Zaten içerik yazarken bu eklenti sizi yönlendirecek ve genel geçer seo kurallarına uygun bir yazı yazmanızı sağlayacaktır.
  • Yazınızla ilgili insanlara tavsiye edebileceğiniz bir kaynak varsa oraya link vermekten de çekinmeyin. Seo uzmanları aşırıya kaçılmadığı sürece bunun sitenize fayda sağlayacağını söylemektedir.
Buraya kadar çok teknik seo bilgisi olmadan herkesin yapabileceği şeyler aslında. Genel olarak bu ve buna benzer işlemler site içi seo olarak adlandırılıyor. Bundan sonra site dışı seo başlıyor. Site dışı seonun genel mantığı siteye dışarıdan alınan backlinklerle site otoritesini arttırmak. Sitenin doğal bir süreç içerisinde popüleritesinin arttığı izlenimini vermek. Site dışı seo gerçekten sağlam bir alt yapı ve güncel trendleri takip gerektiriyor. Eğer bütçeniz varsa nasıl reklama para ayırıyorsanız bir o kadar seoya para ayırmanız lazım ve bu işi emin ellere emanet etmeniz lazım. Çünkü yanlış yapacağınız bir işlem sitenin sıralamalardan tamamen kaybolmasına dahi sebep olabiliyor.

Yazar: Bahadırhan

Last edited:
* Öncelikle SEO'nun ne olduğu kısaca araştırarak veya eğitimini alarak başlanır bu işe.
* PC'ye dokunmadan eline kağıt kalem alınır ve başlanır yazılmaya.
* SEO Yapmadaki amacım nedir?
* Amacıma ne kadar sürede ulaşırım?
* Rakiplerim neler yapıyorlar?
* Yani kısacası swot analizi dediğimiz işlemi SEO'ya uygularız.
* Sonrasında SEO Yapmaya başlarken ve her SEO yapışımızda başımızda bekleyen Google adında ve de karşımızda "hadi anlat" diye bekleyen bir müşteri varmış casına yaparız tüm işlemleri.
* 40 yılda geçse halen her şeye muhtaç bir bebekmiş gibi bakarız sitemize. Ya 1 öğün mama vermezsek???
* Ve aklımızı içimizden çıkarıp bizden ürün veya hizmet alan/alacak olan insanların içeriğine girer onların bakış açısıyla düşünmeye başlarız.
* Bazen bir dividerin #000000 rengi bile gözü yorarken bunu #1f2326 yapabiliriz mesela
* Kimi zaman asgari "400 kelimelik bir makale yeter de artar bile cnm" diye düşünürken " ben olsam bu 400 kelimeyi okumam." diye de düşünebilmeliyiz.
* Şahıs firması kurma maliyeti diye googlede aradığımızda bana rakam lazım bak arama kelimesinde kurma maliyeti demişim. Ve insanlar şahıs kurma maliyeti diye aradığında onlar sayfadan ister çıksınlar ister çıkmasınlar.. (Biraz aşağıda olmak kaydıyla) kırmızı, bold ve büyük bir biçimde direk maliyet fiyatını göstermek isterim. Çünkü o insana en profesyonelinden yazı lazım değil! rakam lazım. Bu bir örnekti..
* Hemen çıkma oranı da dahil olmak üzere oluşan olumsuzluklarla karşılaşırken asla moralimi bozmam. Bende tip yok onun için bu kız bana bakmıyor misali düşünür ve hemen içeriğime bakarım. Eklemem gereken veya çıkarmam gereken bir şey varmı diye. Baktım hiç olmadı. Hemen bionluktan bir video yaptırırım.
*Kısacası bana göre SEO googleye göre yapılmamalı, insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir biçimde yapılarak optimizasyonu googleye göre yapılmalı.

* Öncelikle SEO'nun ne olduğu kısaca araştırarak veya eğitimini alarak başlanır bu işe.
* PC'ye dokunmadan eline kağıt kalem alınır ve başlanır yazılmaya.
* SEO Yapmadaki amacım nedir?
* Amacıma ne kadar sürede ulaşırım?
* Rakiplerim neler yapıyorlar?
* Yani kısacası swot analizi dediğimiz işlemi SEO'ya uygularız.
* Sonrasında SEO Yapmaya başlarken ve her SEO yapışımızda başımızda bekleyen Google adında ve de karşımızda "hadi anlat" diye bekleyen bir müşteri varmış casına yaparız tüm işlemleri.
* 40 yılda geçse halen her şeye muhtaç bir bebekmiş gibi bakarız sitemize. Ya 1 öğün mama vermezsek???
* Ve aklımızı içimizden çıkarıp bizden ürün veya hizmet alan/alacak olan insanların içeriğine girer onların bakış açısıyla düşünmeye başlarız.
* Bazen bir dividerin #000000 rengi bile gözü yorarken bunu #1f2326 yapabiliriz mesela
* Kimi zaman asgari "400 kelimelik bir makale yeter de artar bile cnm" diye düşünürken " ben olsam bu 400 kelimeyi okumam." diye de düşünebilmeliyiz.
* Şahıs firması kurma maliyeti diye googlede aradığımızda bana rakam lazım bak arama kelimesinde kurma maliyeti demişim. Ve insanlar şahıs kurma maliyeti diye aradığında onlar sayfadan ister çıksınlar ister çıkmasınlar.. (Biraz aşağıda olmak kaydıyla) kırmızı, bold ve büyük bir biçimde direk maliyet fiyatını göstermek isterim. Çünkü o insana en profesyonelinden yazı lazım değil! rakam lazım. Bu bir örnekti..
* Hemen çıkma oranı da dahil olmak üzere oluşan olumsuzluklarla karşılaşırken asla moralimi bozmam. Bende tip yok onun için bu kız bana bakmıyor misali düşünür ve hemen içeriğime bakarım. Eklemem gereken veya çıkarmam gereken bir şey varmı diye. Baktım hiç olmadı. Hemen bionluktan bir video yaptırırım.
*Kısacası bana göre SEO googleye göre yapılmamalı, insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir biçimde yapılarak optimizasyonu googleye göre yapılmalı.
Ve her yaptığım siteye asla ve asla popup eklemem, abone ol eklemem, her şeyi karşıdaki kullanıcıya bırakırım. oda eşşek değil ya kendisi isterse abone olur veya e posta adresini kutucuğa yazarak haberdar olur. Ve her yaptığım siteye ürünün veya hizmetin fiyat bilgisini de eklerim. tamamen şeffaf olmaya yönelik. Ve beni arayan insanlar sadece ürün veya hizmet almak için arar. Yanı kısacası tüm kontrolü insanlara bırakın..

İnsanlara doğru şekilde hizmet sunabilmek, insanların ve arama motorların dikkatini çekebilmek için SEO yapabiliriz. Peki, SEO nedir? Aslında SEO olması gerekenleri sadece düzenli bir şekilde yapabilmek, eksiklerimizi giderebilmek ve benliğimize birçok şey katmaktır. Sitemizi ziyaret eden kullanıcıların bizlerden asıl istediklerini verebilmemizdir. SEO, ziyaretçinin alması gereken bilgileri kat kat daha fazla almasını sağlamaktadır. SEO nasıl yapılır? SEO yapabilmek adına ilk etapta empati yeteneğinizin olması gerekmektedir, kendinizi ziyaretçinin yerine koyun ve ziyaretçi ne almak istiyor ise sizde ona daha fazlasını verin. Kısa sürede sitenizin içerisinde artan etkileşimler sonucunda sizlerde başarılı bir SEO yapmış olursunuz. Size gelen ziyaretçiyi boş geri çevirmeyin, onlar sayesinde var olduğunuzu unutmayın.

Öncelikle seo yapmak için zaman gerekiyor. Zamanı da planlı kullanmak ve plana sadık kalıp, sabırlı olmak gerekiyor. Bir yol haritası varsa, gidilecek yer bellidir. Çaba ve yeterli zaman da var ise varılacak yere elbet ulaşılır. Bu mantıkla, bakmak gerektiğini düşünüyorum. Baştan seo yapacağım ama ne yapacağım diye düşünüp, 2 gün link alıp, 3 gün makale yazdırıp girerek maalesef olmaz. Çünkü sen daha gideceğin yeri bilmiyorsun. Aynı nokta da dönüp duruyorsun.

Bunu kavradıktan sonra yapılan işlemler sürekli takip edilip, raporlamalı. Verim kontrolü sağlanmalı diye düşünüyorum. Planlama yaptık, uyguladık, analiz ettik. Tüm bunları yaparken rakiplerinde takibi sağlanmalı ve onlarında neler yaptığını anlamaya çalışmak işlemlerimizde çok önem arz ediyor.

Bu konudaki öncü Google olduğu için, Google üzerinden akıl yürütüyorum.

Öncelikle SEO'nun ilk ortaya çıkışı anahtar kelime yoğunluğu ve backlinke dayanmaktadır. Bunu bir kenara koyalım.

Gün geçtikçe, kullanıcılarına daha iyi sonuç sayfaları sunmak için backlink ve anahtar kelime yoğunluğu üzerine kurulu algoritmalar geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Peki SEO algoritmalarının geliştirilmesinin amacı nedir? Daha alakalı sonuçlar ve daha iyi kullanıcı deneyimi.

O halde, "SEO nasıl yapılır?" sorusuna ilk cevap olarak: güncel SEO kurallarını uygulayarak ziyaretçi için en iyi, en faydalı içeriği üretmek diyebiliriz.

Faydalı içerik nasıl üretilir, bu konuda yukarıda yorumlar yapıldı ve yapılmaya devam eder. Bu kısmı atlıyorum. Peki 2018 itibarı ile ikinci sırada ne geliyor? İçeriği tanıtmak. Neden içerik tanıtımı? Bugün Google algoritmaları bir insan zihni kadar gelişmiş değil. Yazı hakkındaki bazı fikirleri, gerçek insanların davranışlarına bakarak karar veriyor. Bunun için kodlar kullanıyor, browserlar kullanıyor, telefonlarımızı kullanıyor. Bu araçları kullanarak sitelerimize puanlar veriyor, her bir sayfamıza ayrı ayrı puan veriyor. (Belki olay bambaşka ama Google burada böyle diyor.) Bu puanlara göre sıralama yapıyor.

Dolayısıyla iyi içeriklere sahip olan, reklam yapıp iyi tık alan ve kullanıcıyı sitede uzun süre tutan kişiler bugün Google SEO nasıl yapılır sorusunu en iyi şekilde yanıtlamış oluyor.

(Bu yazı genel bir akıl yürütmedir. Google'ın varmak istediği hedefe yönelik düşüncelerdir. Günümüzde hala alakasız bir şekilde otoriter olan veya Google'ın resmi ağızlardan verdiği direktiflere uymamasına rağmen iyi sıralama alan sayısız siteler mevcuttur. Dolayısıyla algoritma kusurlarını ya da boşluklarını göz önüne almadan yazdığımızı belirtelim.)

Seo yapımı ( inşası ) çok emek zaman ve en önemlisi de bilgi isteyen bir iştir. Seo nasıl yapılır diye sorduğumuzda önemli olan içerik, önemli olan site hızı, önemli olan backlink kaynakları vs gibi onlarca farklı cevap alırız, peki hangisi doğru? Doğru olan bu cevapların toplamıdır. Sitenin açılış hızından mobil kullanılabilirliğe, sitede kullandığımız yazı tipinden backlinklerimize kadar yapılan herşey seoyu etkiler.
Eskiden arama motorlarında öne çıkmak nispeten daha kolay olsa da günümüzde internet sektöründeki devasa rekabet SEO'nun önemini artırmış hatta herkesi seo çalışması yapmaya zorlamıştır bu da seo uzmanlığı adında bir meslek grubunun oluşmasını sağlamıştır.
Bütün bunlara baktığımızda seo nun gerçekten bir uzmanlık gerektirdiğini anlıyoruz, kısaca seo yapmak için seo uzmanı olmamız değilsek uzman bir seo firması ile beraber çalışmamız gerekiyor.

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

• Sitelerini yeni açan kişilerin en büyük isteği Google arama motorun da en üst sıralara çıkmaktır. Fakat bunun için yapmaları gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarların en başın da gelen SEO sayesin de sitelerinizi Google arama motorun da en üst sonuçlara çıkartabilirsiniz. SEO belli kriterler sonucu eğer siteniz uygunsa Google arama motorun da en üst sıralara çıkmanızı sağlar.
Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir?
SEO kelimesinin Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO ingilizce bir terimdir ve Search Engine Optimization' un kısaltmasıdır.
Eğer bir web sitesine sahipseniz ve arama sonuçların da belli bir zirveye yani üst sıralara çıkmak ve sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız doğru teknikler uygulamanız gerekmektedir.
SEO Nasıl Yapılır? Başarılı Bir SEO için neler yapmak gerekir?
Aslın da iki ana kriter vardır. Bu kriterler birbiri ile bir bütündür ve ikisini birden doğru yaptığınız zaman siteniz üst sıralara çıkacaktır.
  • Site içi Seo
  • Site dışı Seo
Bahsetmiş olduğum bu iki kriter siteleriniz için oldukça önemli ve birlikte doğru bir şekil de ve de zamana yayılarak yapılmalıdır.
Bütün bunlardan önce ne yaptığınızı, ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü bilmeden yani bilinçsiz bir şekil de yaptığınız işlemler sitenize fayda yerine zarar vermektedir. Arama motorları tarafından sitenizin ceza almasına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmanız da fayda var.
Önemli konulardan biri ise Backlink konusudur. Bu konu da kesinlikle dikkatli davranmanız gerekiyor. Kaliteli backlinkin nasıl alındığını iyi bilmeniz gerekir. Doğal backlink her zaman sizler için en geçerli backlink türüdür. Bunun yanın da sitenizle alakalı bloglarda da misafir yazarlık yaparak kalıcı ve kaliteli backlinkler elde etme şansını yakalayabilirsiniz.
İçerik En Büyük Silahınız Olmalıdır.
İçeriğinin eksik, yetersiz ve kalitesiz olduğu web sitelerine istediğiniz kadar SEO yapın hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü insanlara her zaman aradığı bilgiyi sunmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgiyi sunamıyorsanız hem arama motorlarının gözün de hem de ziyaretçilerinizin gözünden düşersiniz ve istediğiniz başarıyı asla elde edemezsiniz. Rakipleriniz den bir adım önde olmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bu yöntem sizleri istediğiniz başarıya doğru götürecektir.
İlk etap da odaklanması gerekilen en önemli kriter kesinlikle içeriktir. Fakat çoğu kişi sitelerine fazla içerik girmiyor ve yeterli özen maalesef göstermiyor. Benim sizlere tavsiyem, siz siz olun sitelerinize özgün,düzenli,kullanıcıyı sıkmayacak türden içerikler ve paragraflardan oluşan içerikler girmenizdir. Aksi takdir de hem arama motorları hem de ziyaretçilerin gözünden düşersiniz ve bu size -1 puan kaybettirir.
Bu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak sitenizi arama motorları sonuçların da üst sonuçlara çıkartabilirsiniz.Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını arama motorların da en üst sıralara çekmek için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur.Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.

AYNI ZAMAN DA KENDİ BLOGUMDA PAYLAŞTIĞIM BİR YAZI.

Ben seo nasıl yapılır konusuna biraz farklı şekilde yaklaşmak istiyorum. Burada seo konusunda pek çok uzman varken işin teknik boyutuna girmek haddim değil ancak bildiğim bir şey varsa o da seo yapmadan önce "Content is King" ilkesine uygun hareket edilmesi gerektiğidir. Eğer insanların ilgisini çekecek ve gerçekten de ihtiyaçlarına cevap verecek bir içerik sunamıyorsanız ne kadar seo yaparsanız yapın etkisi bir yere kadar sürecek, ötesine geçemeyecektir. Bunun nedeni de seoda sürdürülebilirliğin ancak içeriğin kaliteli olması ile sağlanabilmesidir.

Seoyu bir bayrak yarışı gibi düşünürsek seo çalışmasının belli bir noktaya taşıdığı içerikte bayrağı ziyaretçiler devralmalı ve yapacakları okuma, sitede dolaşma, yorum yapma, sosyal medyada paylaşma, link verme gibi işlemlerle koşuyu devam ettirmelidirler. Böyle olunca artık içerik ziyaretçiler eliyle kendi kendisine seo yapmaya başlar. Bu nedenle ben naçizane seoya kaliteli içerik üretmek için kafa patlatılarak başlanması gerektiğini düşünüyorum.
  • Kaliteli içerik aynı zamanda site içi seo'nun ilk adımı. İnsanların okumasına değecek içerikler hazırlayın.
  • Sitenin hızlı açılması da çok önemli, ne kadar kaliteli içeriğiniz olursa olsun kimse sayfanın açılmasını 10 saniye beklemez. Bunun için sağlam bir hosting ve kaliteli bir yazılım şart. İçerik üreten siteler için şuan için en iyisi Wordpress olarak gözüküyor. Site performansını arttıran eklentilerle birlikte, iyi bir hosting firmasıyla beklenen hızı yakalamak mümkün.
  • Sitenize gelen ziyaretçinin yazınızı okuduktan sonra hemen çıkmaması gerekiyor. Ziyaretçinin siteye girip başka bir şeye tıklamadan çıkmasına "bounce rate" deniliyor. Bu durum Google gözünde sitenizin yeterince kaliteli ve faydalı olmadığı şekilde değerlendiriliyor. Ne yapıp ne edinp ziyaretçinin sitenizde biraz dolaşmasını sağlamalısınız. Bunu nasıl yaparsınız ? Yazıdan geçen teknik terimlerle veya yazının konusunu aşabilecek bilgilerle ilgili yeni bir yazı oluşturun ve bu yazıya link verin. Okuyan mutlaka merak edip o linke de tıklayacaktır. Yine aynı mantıkta yazınızı okuyanın ilgisini çekebileceğiniz benzer yazılarınızı da yazının altında "bunları da merak edebilirsiniz" gibi bir başlıkla ziyaretçiye sunmalısınız. Wordpress'te bunu yapan eklentiler mevcut. Tek tek elle de ayarlayabilirsiniz.
  • Bir de yazıya yorum yapılmasını ve sosyal medya hesaplarında paylaşılmasını sağlayabiliyorsanız ne ala. İnsanları yorum yapmaya teşvik edin, sorular sorun, yorum yapmaya teşvik edin. Sosyal medya da paylaşmalarını isteyin.
  • Yine wordpress kullanıyorsanız Yoast Seo eklentisini kurabilirsiniz. Zaten içerik yazarken bu eklenti sizi yönlendirecek ve genel geçer seo kurallarına uygun bir yazı yazmanızı sağlayacaktır.
  • Yazınızla ilgili insanlara tavsiye edebileceğiniz bir kaynak varsa oraya link vermekten de çekinmeyin. Seo uzmanları aşırıya kaçılmadığı sürece bunun sitenize fayda sağlayacağını söylemektedir.
Buraya kadar çok teknik seo bilgisi olmadan herkesin yapabileceği şeyler aslında. Genel olarak bu ve buna benzer işlemler site içi seo olarak adlandırılıyor. Bundan sonra site dışı seo başlıyor. Site dışı seonun genel mantığı siteye dışarıdan alınan backlinklerle site otoritesini arttırmak. Sitenin doğal bir süreç içerisinde popüleritesinin arttığı izlenimini vermek. Site dışı seo gerçekten sağlam bir alt yapı ve güncel trendleri takip gerektiriyor. Eğer bütçeniz varsa nasıl reklama para ayırıyorsanız bir o kadar seoya para ayırmanız lazım ve bu işi emin ellere emanet etmeniz lazım. Çünkü yanlış yapacağınız bir işlem sitenin sıralamalardan tamamen kaybolmasına dahi sebep olabiliyor.

Last edited: