seo açılımı nedir?

fixerkit

SEO

SEOBig Kurucu
#1
SEO Açılımı Nedir?
  • Sitelerini yeni açan kişilerin en büyük isteği Google arama motorun da en üst sıralara çıkmaktır. Fakat bunun için yapmaları gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarların en başın da gelen SEO sayesin de sitelerinizi Google arama motorun da en üst sonuçlara çıkartabilirsiniz. SEO belli kriterler sonucu eğer siteniz uygunsa Google arama motorun da en üst sıralara çıkmanızı sağlar.
Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir?
SEO kelimesinin Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO ingilizce bir terimdir ve Search Engine Optimization' un kısaltmasıdır.
Eğer bir web sitesine sahipseniz ve arama sonuçların da belli bir zirveye yani üst sıralara çıkmak ve sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız doğru teknikler uygulamanız gerekmektedir.
SEO Nasıl Yapılır? Başarılı Bir SEO için neler yapmak gerekir?
Aslın da iki ana kriter vardır. Bu kriterler birbiri ile bir bütündür ve ikisini birden doğru yaptığınız zaman siteniz üst sıralara çıkacaktır.
  • Site içi Seo
  • Site dışı Seo
Bahsetmiş olduğum bu iki kriter siteleriniz için oldukça önemli ve birlikte doğru bir şekil de ve de zamana yayılarak yapılmalıdır.
Bütün bunlardan önce ne yaptığınızı, ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü bilmeden yani bilinçsiz bir şekil de yaptığınız işlemler sitenize fayda yerine zarar vermektedir. Arama motorları tarafından sitenizin ceza almasına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmanız da fayda var.
Önemli konulardan biri ise Backlink konusudur. Bu konu da kesinlikle dikkatli davranmanız gerekiyor. Kaliteli backlinkin nasıl alındığını iyi bilmeniz gerekir. Doğal backlink her zaman sizler için en geçerli backlink türüdür. Bunun yanın da sitenizle alakalı bloglarda da misafir yazarlık yaparak kalıcı ve kaliteli backlinkler elde etme şansını yakalayabilirsiniz.
İçerik En Büyük Silahınız Olmalıdır.
İçeriğinin eksik, yetersiz ve kalitesiz olduğu web sitelerine istediğiniz kadar SEO yapın hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü insanlara her zaman aradığı bilgiyi sunmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgiyi sunamıyorsanız hem arama motorlarının gözün de hem de ziyaretçilerinizin gözünden düşersiniz ve istediğiniz başarıyı asla elde edemezsiniz. Rakipleriniz den bir adım önde olmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bu yöntem sizleri istediğiniz başarıya doğru götürecektir.
İlk etap da odaklanması gerekilen en önemli kriter kesinlikle içeriktir. Fakat çoğu kişi sitelerine fazla içerik girmiyor ve yeterli özen maalesef göstermiyor. Benim sizlere tavsiyem, siz siz olun sitelerinize özgün,düzenli,kullanıcıyı sıkmayacak türden içerikler ve paragraflardan oluşan içerikler girmenizdir. Aksi takdir de hem arama motorları hem de ziyaretçilerin gözünden düşersiniz ve bu size -1 puan kaybettirir.
Bu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak sitenizi arama motorları sonuçların da üst sonuçlara çıkartabilirsiniz.Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını arama motorların da en üst sıralara çekmek için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur.Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.

yazar: gokhantepe
 
Last edited:
#2
Türkçe'ye arama motoru optimizasyonu olarak çevirdiğimiz bu SEO kısaltması arama motorlarının başlangıcından beri kullanılmakta olup özel tekniklerle arama motorlarının otoritesini kazanarak websitenizi öne çıkarmaktır.
SEO iç seo ve dış seo olmak üzere ikiye ayrılır.
İç Seo siteniz dahilinde yaptığınız çalışmalardır bunlara heading etiketleri alt görsel etiketleri kaliteli özgün içerikler örnek verilebilir. Dış seo ise sitenizin dışında yapılan çalışmalardır bunlara dofollow backlink,nofollow backlink,yorum backlink,tanıtım yazısı,banner reklam,text reklamlar örnek verilebilir yani Dış SEO ile yaptığınız çalışmalarda arama motorları farklı siteleri ziyaret ederken o sitede sizin websitenizin linkini görür ve o site otoriter ise size de belirli bir otorite kazandırır yada sizin sitenizi daha fazla sıklıkla taramaya başlar dış seonun temel amacı budur.Benim düşünceme göre SEO tamamen organik yapılmalıdır yani dış seo yerine iç seo'ya ağırlık verilmelidir çünkü dış seo hem çok yüksek maliyetlidir hemde geçicidir fakat iç seoya yapacağınız yatırımlar yapay zeka algoritmalarını düşünürsek daha kalıcıdır.
SEO genel itibariyle birçok kişi tarafından yanlış algılanmış olup sadece backlink tanıtım yazısı almak olarak nitelendiriliyor fakat benim kanaatime göre sitenize eklediğiniz her görsel çalışma her yazı her değişiklik sitenize yaptığınız olumlu/olumsuz seo çalışmasıdır .
SEO çalışmaları her zaman sitenizi yukarı çıkarma amacı taşımaz bazen rakip siteleri sıralamada düşürme amacı taşır bu doğrultuda yapılan çalışmalara Anti SEO denir bu çalışmalar Google nezdinde otoritesi zedelenmiş , spamlanmış yada backlink çöplüğüne dönmüş sitelerden backlink vererek yapılmaktadır.
Kurumsal firmalar için SEO elektronik mağazalarının pazar hacmini fazlasıyla etkilemektedir örneğin 1.sırada bulunan bir eticaret sitesi pazar hacminin %50-%70 'ini almaktadır sıralama düştükçe pazar payı dağılmakta ve alt sitelere yayılmaktadır.
Kişiler için SEO tanınmışlığı fazlasıyla etkilemektedir örneğin bir sanatçının websitesinde parçalarına yer verilip ilgili müzik kanallarına bağlantı verilmesi durumunda izleyici reytinginin büyük bir kısmını almaktadır.
YouTuberlar için SEO potansiyel hedef kitleyi fazlasıyla etkilemektedir örneğin eklenen bir videoya profesyonel bir SEO yapılırsa o videonun arama sonuçlarında daha yukarıda çıkması ve izleyiciyi direk kendine çekmesi daha olasıdır.
Görüldüğü üzere SEO , her telden hedef kitleye hitap etmektedir ve herkes için bir önem arz etmektedir.Yerel bir esnafsanız yerel pazarın %55-%70 ini ulusal bir şirketseniz bölgesel pazarın %55-%70 'ini alabilirsinz aynı zamanda SEO'nun sadece web arama motorlarına değil müzik arama motorlarına , video arama motorlarına , ürün arama motorlarının yada içerik/uygulama arama motoru optimizasyonu olduğunu anlatmak istedim.

300 küsür kelime oldu ama güzel bir içerik oldu.
 
#3
Parası için değil ama ben müşteri olarak baktığımda;

İstediğim ürünün kaliteli sunulması, fiyatının uygun olması, Piyasada eski firma olması ve ürünün yorumlarına bakarım

SEO Olarak baktığınızda ise;

Güncel site; Mobil site uyumlu olması, tanıtım ve haber yazıları yerine doğal baclick çalışmaları, sosyal medya çalışmaları.

Bu benim görüşüm ve bu şekilde çalışmalarım var :)
 
#4
Merhabalar ilk olarak seo kelimesi türkçe bir kelime değildir ingilizce bir kelimedir (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu denir kimisine göre google de ilk sıra kimisine göre ilk sayfa :D kimine göre gelir kaynagı kimine göre huzur kaynagı kimisine görede sevinç kaynağı seo apayrı bir kavram bir insan bedeninde iskelet olmassa ayakta duramaz ya işte seo da bir sitenin iskeletini oluşturur sitede aranan başta gözüken kriterlerdendir aslında seo bi takım tarayıcı gibi geliyor bana göre sistamatik kendini sürekli güncelleyen güncelliğini koruyan bir kavram gibi açık olarak seo bir web sitesi düşünün bu web sitesinin en üst yerlere konuma getirilmesi demektir
 
#5
SEO kelimesi search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Optimization iyileştirme anlamına gelir. SEO ifadesi bir siteyi arama motorlarının sevmesi için yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen addır. Çekilişe katılmak için değil bilgi vermek için yazıyorum :)
 
#6
Seo demek bana göre (S)evildiğinden (E)min (O)l demektir. Kim tarafından sevilmek ne için sevilmek Bir seo cu olarak site sahibi tarafından sevilmek, bir site için arama motoru tarafından sevilmek. Site sahibi içinse müşteri veya ziyaretçileri tarafından sevilmektir.

Seocu kendini nasıl sevdirir.?

Organik bir seo çalışması ile müşterisinin sitesini en iyi konumlara taşıyarak.

Bir web sitesi kendini arama motoruna nasıl sevdirir. ?

Arama motoru kriterleri uyum sağlaması başta gelen etken. Ayrıca kaliteli, derinliği olan bilimsel olmasa bile tavsiye edilesi içerik oluşturarak. Ve kaliteli bağlantılara sahip olarak.

Site sahibi kendini nasıl sevdirir ?

Seo çalışması yapan yol arkadaşıyla uyumlu çalışarak web sitesine yatırım yaparak, ve müşteri ilişkilerini doğru kullanıp, müşteri memnuniyetini en üst seviye de tutarak.

Seo yu sadece web ortamında düşünmeyin. İkili ilişkilerde de birbirimize seo çalışması yapmalıyız. Eşimize dostumuza sevdiğimiz insanlara sevgimizi göstermeliyiz ki (S)evildiğimizden (E)min (O)lalım.

Konuyu bu şekilde ifade etmenin sebebi, Şu soğuk kış günlerinde biraz olsun sizlerin yüzünü tebessüm ettirmek. Ve tebessüm ettirirken de biraz düşündürmek.

Herkese Hayırlı Geceler.
 
Last edited:

onureroglu

SEO Specialist
#7
İnternetin doğmasının ardından uzun bir süre sonra ortaya çıkan arama motorları, bilindiğinin aksine ilk etapta farklı amaçlar için kurulmuştur. Bilinenin aksine ilk arama motoru Google değildir. Archie adında bir arama motorudur. Tam 8 yıl sonra Google faaliyete geçti. Bu süreç zarfında çeşitli değişiklikler ile birlikte günden güne gelişerek günümüzdeki halini aldı. Ayrıca internet üzerinde web siteleri de gün geçtikçe artarken bunlar arasında sıralama rekabeti de peşinden geldi. Bu sırada da doğan rekabet ile birlikte Search Engine Optimization adı verilen Türkçe'ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçen SEO günden güne popüler hale geldi.

SEO günümüzde hemen her mevkiden internet sitesi bulunan kişiler için kaçınılmaz bir çalışma oldu. SEO yapan siteler daha doğrusu SEO çalışması kurallara uygun yapılmış bir web sitesi rakiplerinin önünde kalıcı olarak sıralamada kalabilmekteler. Kurumsal SEO, E-Ticaret SEO gibi kavramlar günümüzde popüler olmakla birlikte aslında bir gerekliliktir.
 
#8
SEO'nun açılımı nedir?
SEO tıpkı bir MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) veya TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) gibi kelimeler topluluğunun kısaltılmış halidir.
İngilizce olan bu kelimeler; (S)earch (E)ngine (O)ptimization'dur.
Türkçede ise
Search: Arama
Engine: Motoru
Optimization: Optimizasyonu
Yani= Arama motoru optimizasyonu
Türkçede okunuşu ise: "Sörş encayn optimizeyşın"dır.
Arama motoru ise Google'nin, Yandex'in, Bing'in kendi algoritmaları ile geliştirdiği insanların aradıkları kelimeleri sonuca ulaştıran bir yazılımdır.
 
#9
SEO ingilizce bir kelime olmasına karşın açılımı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bu kelimelerin anlamına bakıcak olursak arama motorunda aranan kelimeyi uygun eşleşmeler dahilinde kullanıcıya sunmaktır. Özel algoritmalar sayesinde kullanıcıya en kaliteli içerik sunmak amaçlanır ve bu algoritmaların hoşuna gidecek herşey seo olarak adlandırılabilir. Seo site içi ve site dışı olarak yapılabilir. Site içi seo sayfanın hızı, özgün içerik üretimi, kaliteli görsel kullanımı, heading etiket kullanımı ile yapılabilir. Site dışı seo söz konusu olduğunda ise sitenizin kategorisiyle uyumlu kaliteli başka sitelerden alınan sizin sitenize olan linkler önem taşır. Bu linkler backlink olarak adlandırılır. Kategorisinde otoriter sitelerden alınan backlink oldukça önemlidir ve sitenizi istenilen konumlara götürebilir. Seo genel anlamda bakıldığında görünürlük ve siteye çok ziyaretçi çekilmek için yapılan bütün uygulamaların toplamıdır.
 
Last edited:
#10
SEO Açılımı
SEO
Türkçe adı ile Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yani SERP adı verilen Google gibi motorlarin sayfasında en iyi sonuçların sıralama yapması her daim geliştirmeye denir. Yine mi karışık geldi ? Siteniz aktif ve özgün olursa SEO kriterlerine girer. Bu da demek oluyor ki Arama Motorlarinin Optimizasyonu içerisine girmektedir. SEO her ne kadar ve dış olarak ikiye ayrılsa da en önemli olan SEO ve ilk başlarda en çok özen gostermeniz gereken iç SEO'Dur. Dış SEO; reklam, backlink Vs. Olduğu için biraz masraflıdir. Ki zaten Google en çok iç SEO'yu sever. Bu yüzden iç SEO çok daha önemlidir.
Iç SEO için en önemlisi ise özgünlük ve aktifliktir. Düzenli özgün içerik girdiğiniz sürece hem SEO'Ya uygun olacaksınız. Hem de müşteri odaklı olup ziyaretçileri sevdirirseniz Google'da ziyaretcilerde sizi sevecektir.

Telefondan yazabildiğim kadar yazabildim. Umarım faydası olur :) Herkese iyi akşamlar dilerim.
 

limonsarisi

Front End Developer
#11
SEO açılımı, Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) anlamına gelmektedir. Açılımından göründüğü üzere baş harfleri kullanılan bir kısaltmadır. SEO tanımı ise, web sitenizi arama motorlarında görünür ve popüler olmak için birçok çalışmalar yapılması sonucunda anahtar kelimeler ile web sitenizin sıralamalarda olmasıdır. Bununla ilgili bilinen 300 farklı adet çalışmalar vardır. Bu çalışmalar iç SEO ve dış SEO olarak ikiye ayrılmaktadır.

Lütfen bu paylaşıma beğeni yapmayın. Sadece bende fikirlerimi paylaşmak istedim. Yarışma dahilinde değilim.
 
U

umutavci

#12
SEO açılımı, Search Engine Optimization yani Türkçeye çevrilmiş olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO'nun diğer açılımı ise Sen Elleme Onu'dur. Eğer uzman kişiler tarafından yapılmaz ise cezaları çok kötü olabilir. SEO, İç SEO ve Dış SEO olarak ikiye ayrılır. Dış SEO genel olarak backlink almaya dahayanır. İç SEO ise özgün makaleler, site açlılış hızı, gerekli meta tagların oluşturulması gerekli txt dosyalarının oluşturulması gibi konuları içerir.
 
#13
Merhabalar;

Mizahi
Soruyu ilk görünce açıkçası aklıma gelen ilk şey "Sakarya Eczacılar Odası" oldu. Bizzat motosikletimle ziyarete gittiğim bir yerdir.
İkinci aklıma gelen şey ise kurumsal firmalara başvuru yapıldığında IK uzmanları tarafından sorulan ilk sorunun ilk kelimesi. Soru: "SEO nedir ?"

Mizah kısmını geçip dilerseniz birazda SEO'nun gerçek açılımı hakkında bilgi vereyim.

Gerçek Açılımı
SEO: Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu). Kimileri direk seo olarak okur kimileri de esiyo olarak. Esiyo olarak okuyan ve dile getiren SEO Uzmanlarının açıkçası farklı bir tarzı olduğunu düşünüyorum. Çünkü İngilizce telaffuzu oluyor söylenen. Yurt dışı yabancı makalelerin okunduğu anlaşılıyor gibi. Bir havası var yani. Ama bana soracak olursanız SEO Uzmanı diyorum direk ya da SEO çalışmaları.

Ortaya Karışık
Öğrenilmesi oldukça zor, binlerce algoritma arasında takılıp kaldığınız, gecenizi gündüzünü o şey nasıl yapılır diye geçirdiğiniz, yaptığınız denemeler ile neyin yanlış neyin doğru olduğunu gördüğünüz, SEM'in, SMO'nun katkılarının olup olmadığını sürekli araştırdığınız, SERP kavramı ile boğuştuğunuz, gerçekten uzmanı ekini önüne koyabilmek için onlarca yılını verdiğiniz bir kelime.

Selamlar.
 
#14
Seo Açılımı: Search Engine Optimization Türkçe'ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmektedir. Genelde yazıldığı gibi okuruz fakat kurumsal olarak bu işi yapanlar sio der ya da arama motoru optimizasyonu der. Türkiye'de en fazla kullanılan arama motoru Google olduğu için genelde onun isteği ve belirtileri doğrultusunda websitesine işlemler yapılır ve standart uyumluluk prosedürleri ile google arama sonuçlarına 1. sırada çıkmak amacıyla uygulanır. Google developersbölümünde Seo ipuçları ile ilgili en yeni bilgiler verilir. Ama Seo' nun bana göre açılımı, kullanıcıya fayda sağlayan her şey Seo' dur. Bu küfürlü bir içerikte olabilir. Bu koca karı ilaçları da olabilir. Yeter ki bilgi vermek amacıyla üretilen içerikler olsun. Onun dışında gereksiz olaran kullanılan her şey sadece Google amcayı yanıltma amacıyla ve anlık bir yükselişe geçmek için çalışılan yapay çalışmalardır.
 
#15
SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

  • Sitelerini yeni açan kişilerin en büyük isteği Google arama motorun da en üst sıralara çıkmaktır. Fakat bunun için yapmaları gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarların en başın da gelen SEO sayesin de sitelerinizi Google arama motorun da en üst sonuçlara çıkartabilirsiniz. SEO belli kriterler sonucu eğer siteniz uygunsa Google arama motorun da en üst sıralara çıkmanızı sağlar.
Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir?
SEO kelimesinin Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO ingilizce bir terimdir ve Search Engine Optimization' un kısaltmasıdır.
Eğer bir web sitesine sahipseniz ve arama sonuçların da belli bir zirveye yani üst sıralara çıkmak ve sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız doğru teknikler uygulamanız gerekmektedir.
SEO Nasıl Yapılır? Başarılı Bir SEO için neler yapmak gerekir?
Aslın da iki ana kriter vardır. Bu kriterler birbiri ile bir bütündür ve ikisini birden doğru yaptığınız zaman siteniz üst sıralara çıkacaktır.
  • Site içi Seo
  • Site dışı Seo
Bahsetmiş olduğum bu iki kriter siteleriniz için oldukça önemli ve birlikte doğru bir şekil de ve de zamana yayılarak yapılmalıdır.
Bütün bunlardan önce ne yaptığınızı, ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü bilmeden yani bilinçsiz bir şekil de yaptığınız işlemler sitenize fayda yerine zarar vermektedir. Arama motorları tarafından sitenizin ceza almasına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmanız da fayda var.
Önemli konulardan biri ise Backlink konusudur. Bu konu da kesinlikle dikkatli davranmanız gerekiyor. Kaliteli backlinkin nasıl alındığını iyi bilmeniz gerekir. Doğal backlink her zaman sizler için en geçerli backlink türüdür. Bunun yanın da sitenizle alakalı bloglarda da misafir yazarlık yaparak kalıcı ve kaliteli backlinkler elde etme şansını yakalayabilirsiniz.
İçerik En Büyük Silahınız Olmalıdır.
İçeriğinin eksik, yetersiz ve kalitesiz olduğu web sitelerine istediğiniz kadar SEO yapın hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü insanlara her zaman aradığı bilgiyi sunmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgiyi sunamıyorsanız hem arama motorlarının gözün de hem de ziyaretçilerinizin gözünden düşersiniz ve istediğiniz başarıyı asla elde edemezsiniz. Rakipleriniz den bir adım önde olmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bu yöntem sizleri istediğiniz başarıya doğru götürecektir.
İlk etap da odaklanması gerekilen en önemli kriter kesinlikle içeriktir. Fakat çoğu kişi sitelerine fazla içerik girmiyor ve yeterli özen maalesef göstermiyor. Benim sizlere tavsiyem, siz siz olun sitelerinize özgün,düzenli,kullanıcıyı sıkmayacak türden içerikler ve paragraflardan oluşan içerikler girmenizdir. Aksi takdir de hem arama motorları hem de ziyaretçilerin gözünden düşersiniz ve bu size -1 puan kaybettirir.
Bu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak sitenizi arama motorları sonuçların da üst sonuçlara çıkartabilirsiniz.Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını arama motorların da en üst sıralara çekmek için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur.Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.
Yarışmayı kazandınız, tebrik ederiz.