Search engine optimization nedir, nasıl yapılmalıdır?

SEO

SEOBig Kurucu
#1
Search Engine Optimization Nedir?
"Search engine optimization, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen teknik terimdir. Arama motorları sıralama ve kalite yönergelerine uyumlu olarak yapılan sinyallerin tümüne
SEO denilmektedir."

SEO Nasıl yapılır?
SEO, her arama motoruna göre değişkenlik göstermektedir. En çok SEO yapılan arama motoru Google'dir ve bilinen 250 den fazla sıralama sinyali bulunmaktadır. Webmasterların bilmesi gereken yönergeler https://webmasters.googleblog.com/ adresinde resmi olarak duyurulmaktadır. Gizlilik ilkesi taşıyan güncellemelere ise Fred güncellemeleri denilmektedir.

SEO (Search Engine Optimization) Uygulama Şekilleri;
Arama motoru optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli maddeler;
1- Google kalite yönergeleri
2- Mobil uyumluluk
3- Tarama ve Oluşturma hataları
4- Sitemap ve robot.txt nin oluşturulması
5- Webmaster Search Console Kayıt
6- Google Analytics
7- Site içi SEO optimizasyonu
8- Resim optimizasyonu
9- Sayfa hız optimizasyonu "Page Speed"
10 - UX "Kullanıcı deneyimi"
11- Doğal gelişen referans bağlantılar
12- Hedef kitlenin oluşturulması
13- İçeriklerin oluşturulması
14- kategori ve Sayfa yapıları
15- Link İnşaasının oluşturulması


Yukarıda yer alan adımlar takip ederek, SEO'ya başlayabilirsiniz. Başlangıçta sizlere kılavuzluk edecek en iyi kaynak Google SEO Yönergeleri olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Yardımcı Kaynaklar;

* GOOGLE SEO PDF
* Google Kalite Yönergeleri
* Mobil uyumluluk testi
* Page Speed Tools
* Webmaster Search Console
* Google Analytics
* Yapısal veri test aracı

SEO yaparken sabırlı olmayı ve arama motorlarına uyumlu yapmayı unutmayınız. İçeriklerinizi ziyaretçileriniz için oluşturmaya odaklanmanız olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
 
Last edited:
#3
Yolunu değiştirmeden devam ettiğin sürece ne kadar yavaş gittiğinin bir önemi yoktur.
SEO= Azim, Özgünlük, Hız, Kullanıcı Deneyimi, Sitede geçen kelime yoğunluğu, İçerik özgünlüğü, Sayafada kalma süresi (Youtube videoları arttırır), Sosyal Medya aktivitelerinin çoğunluğu, Marka olabilmen.
 
#6
Arama motoru pazarında en büyük paya sahip olan Google'ın sürekli kendisini güncellemesi sebebiyle search engine optimization her geçen gün biraz daha komplike hale geliyor. Hal böyle olunca seo yapmak isteyenlerin de sürekli kendilerini güncellemesi ve yeni yöntemlere adapte etmesi şart. Şuan seo adına doğru bildiğimiz şeylerin büyük çoğunluğu belki de 2-3 yıl sonra işe yaramaz hale gelecek.

Kendi sektörümden örnek vermem gerekirse sürekli mevzuat ve yargı içtihatları değiştiğinden bir hukukçunun öğrenmeyi bırakması düşünülemez. Sürekli güncel gelişmeleri, kanun değişikliklerini, yeni mahkeme kararlarını takip ederek kendinizi yenilemeniz gerekir. İşte seo da aynı böyle, mevzuatı Google'ın belirlediği bir hukuk sistemi gibi...
 
#7
Seo (Search Engine Optimization) kısaltmasıdır. Bu da Türkçe'de arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. (Bkz) Türkiye de internet kullanımı son yıllarda arttığından, artık insanlar herşeyi arama motorlarından aramaktadır. Buna mekan, konum, hizmet, ürün aralamaları da dahil.
Ayrıca son yıllara baktığımız da internet üzerinden alış veriş ( e ticaret) siteleri de yüksek meblağlar da satış gerçekleştirmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı her sektörden firmalar arama motorları üzerinde bulunurluğunu artırmak ve satış yapabilmek için yeni arayışlara girmişlerdir. Türkiye' de internet kullanıcıları hakkında yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan arama motoru Google Arama Motorudur. Bu yüzden her sektörden belkide binlerce firma google arama motorunda 1. sayfa da olup müşteri kazanmak istemektedir.

Bu konuda firmaların önünde genel olarak iki seçenek çıkmaktadır.

1. Google a reklam vereceksin.
2. Seo yapacaksın.

Google reklamları kısa sürede müşteri kazanmak için iyi bir seçenektir. Fakat reklamınızın yayınlanması için, web sitenizin istenilen kriterlere uygun olması ve diğer firmalarda bütçe olarak rekabet edebilecek pozisyonda olmanız önemlidir. Çünkü bütçeniz bittiği anda reklamınız da durur.

Fakat seo çalışmalarında organik bir seo çalışması yapılması halinde anahtar kelime sıralamalarında doğal yollardan 1. sayfaya çıkabilirsiniz.
 
#8
Yine altın değeri bilgiler) Teşekkürler
 
#9
Paylaşımlar için teşekkür ederim hocam.
 
#10
SEO 'nun bana göre en önemli anlamı optimizasyondur. Site içerisindeki tüm hataların giderilmesidir. Sitenin hızının en üst seviyede olmasıdır. Kullanıcıların sıkılmamasıdır. Boğucu reklamların olmamasıdır.
 
#11
Arama motorunda kişiler arama yaparken en çok nasıl arama yapacağını kestirmek ve bunu yaparken kaliteli içerik ile bütünleştirmek tir. Ayrıca kullanılacak olan metin ve alternatif metinlerdr de ayni kıvrak zekayı gosterebillmektir
 
#15
Faydalı bir paylaşım. Teşekkürler!