Maccabees Güncellemesi: Web Site İcerik Optimizasyonu

#1
Maccabees güncellemesi herkesin dilinde ama iki cift kelam eden yok. Bana göre en etkili güncellemelersen birisi oldugu için web site icwrik optimizasyonu nasıl olmali diye merak ediyorum. Illaki iki çift kelamı olanlarınız olacaktır. Bu yüzden sorumu örneklerle sormak istiyorum.

Son zamanlarda ugrastığım alanlardan birisi de örgü siteleri. Açtığım 2 farklı siteyi 3 ayda patlatmak şükür nasip oldu. Bana bu piskopatlığı yapanın maccabees olduğunu düşünüyorum.

Maccabees güncellemesi diyor ki, ayni uzun kuyruk kelimeler farklı varvasyonlarla dahi olsa ayrı makalelerde ele alınmamalı. İşte sorun da burada başlıyor.

Örgü sitesindeki bebek patik modellerini ele alalım...

Ayıcıklı bebek patik modelleri yapılışı
Çiçekli bebek patik modeli yapılışı
Babet şeklinde bebek patik modeli yapılışı
Gibi... örnekleri arttırabiliriz.

Şimdi en az 50 tane ayri makale olusturabilecek bir alan olan bu bebek patik modellerini ve yapilislarini nasil ele alacam. Maccabeese uygun bir sekilde hazirlanmasi icin eger makaleleri ayri basliklarda ele alacaksam basliklarin nasil olmali. Uzun kurukta olsa bir kelimeye yönelinmesi yanlissa cik isin icinden cikabilirsen.
 
#2
Daha öncede "aynı" makalede yer alması gerekmiyormuydu? Ben mi yanlış hatırlıyorum, bu tarz benzer içerikleri birleştirmemiz gerektiğini.
 
#4
Şimdi şöyle olabilir, öncelikle bu güncellemeyi araştırma vaktim olmadı ama dediklerinizin doğru olduğunu varsayarak konuşacağım.

Her long tail kelimeyi hacmine göre sınıflandırırsınız ve bir liste yaparsınız. Eğer bu güncellemeye ayak uydurmak istiyorsak bazılarını gözden çıkarmak gerek. Hacime göre ayrı makaleler ele alınır, en iyi bebek örgü modelleri, kırmızı bebek örgü modelleri, kıvırcık örgü modelleri vb. bu tarz ayrı kategori diyebileceğimiz kelimeler için makale hazırlanır. Dikkat etmemiz gereken nokta aynı kategori için farklı makaleler hazırlamamak. Yani bebek örgü modelleri makalesinin üstüne en iyi bebek örgü modelleri makalesini hazırlamak yanlış olur.

Daha sonra bütün bunların birleşme noktası "Örgü Modelleri" başlıklı genel makale olur. Kısa kısa bahsedersiniz başlıklar halinde ve sonra daha detaylı bilgi almak için şu makalemizi ziyaret edin ( örneğin ana makalede bebek örgü modelleri başlığı atarsınız, ön bilgi verip link atarsınız bebek örgü modelleri kelimesine) diyebilirsiniz.

Biraz Piramit SEO hesabı ama denemeye değer.
 
#5
İki farklı yaklaşım getirilebilir mi?

Birincisi çok sayfalı bir içerik kapsamında, her sayfaya konu başlıklarını açıklamak ve Google'a çoklu sayfa indeksini açık bırakmak olacaktır. Böylece tek bir URL ama sayfa başına üst anahtar kelimelerin uzun kuyruklu başlıkları devam eder. Bir diğer yaklaşım ise içeriklerin tamamını karşılıklı olarak linklemek olabilir. Ancak şu an tamamen tahmini konuşuyorum. Özellikle de çoklu sayfa olayını.

Ancak şunu Google'da net olarak görmek mümkün: Otoriter bir site aynı başlıklı içeriği yazsa bile çift indeks ile yoluna devam edebiliyor. Yani adı geçen Maccabees'i iyi değerlendirmek gerekebilir.
 
#6
Pek türkçe kaynak yok. Yabancı kaynaklardan baktıgım kadariyla uzun kuyruklu olunsa bile tek makalede ele alinmali. Surekli bebek battaniyesi, modelleri, ornekleri gibi kelimeler gectigi icin maccabees aykiri diyorlar.

Celilcan kisada olsa google algoritma guncellemeleri makalesinde ele almis 2018 basliginda.
 
#7
Maccabees güncellemesinin neyi etkilediği tam olarak belli değil diye düşünüyorum. Uzun kuyruklu kelimeler sayfaların değerini düşüren nitelikte olabilir. Bu yüzden de Maccabees'ten etkilenmiştir. Maccabees'in değersiz, reklam amaçlı oluşturulan sayfaları hedeflediği yönünde yazılar var çünkü (Fred'in yerine geldiği veya devamı olduğunu düşünürsek mantıklı). Ama sizin verdiğiniz örnekler için bu durumun geçerli olmaması lazım. Hatta bence içeriği doluysa, kullanıcının ne istediğine yanıt veren bir sayfa olur örnekleriniz. Zira, bebek patiği örmek isteyen bir insan ne örmek istediğini, yani modelini Google'da aratarak bulur. Patiği ayıcıklı örmek istiyorsa 'ayıcıklı bebek patikleri', çiçekli örmek istiyorsa 'çiçekli bebek patikleri' diye aratır. Eğer Google bunları tek bir sayfada göstermelisiniz diyorsa, model çeşitlerini bu sefer etiketle kullanıcıya sunmak gerekir ki Google bunu da yapmayın diyor. Amuda mı kalkalım...

Uzun kuyruklu varyasyon kelimelerin değerini yitireceğini zannetmiyorum. Android telefonlarda sesle arama yapma oranı çok artıyor, bu da uzun kuyruklu varyasyon kelimelerin ve arama sorgularının artmasına sebep oluyor. Bebek patiğinin türlü türlü modelleri var, kullanıcı aradığı modeli başlıkta ve site açıklamasında görmezse siteye neden girsin ki? "Bebek patikleri" gibi genel başlık içeren bir sayfaya mı girersiniz, yoksa arama kelimeniz olan "ayıcıklı bebek patikleri" başlığını içeren sayfaya mı? Ben ikincisini tercih ederim, onu arıyorum çünkü.

Şöyle bir yöntem izlenebilir: Sitenin yeni açıldığını düşünürsek, başlangıçta değersiz sayfalar oluşmasını engellemek için önce genel konulara değinilir. "Bebek patikleri" gibi. Bu sırada SEO çalışmasına da yavaş yavaş başlanır. Domain otoritesi bir şekilde oturduktan sonra, varyasyon kelimeler, yeni konular açılarak kullanıcıya sunulur. Bu aşamada genel konular tekrar düzenlenerek varyasyon kelimelere bağlantı verilir. Konuları sonradan düzenleyerek içeriği geliştirme olayı çok önem kazandı. Hem eski bir içerik daha değer kazanıyor; hem de eski içerikten bağlantı alan sayfanın avantajı oluyor.

Eski içerikle birlikte domain otoritesi de son Google güncellemelerinde kendisini çok gösterdi. Hem eski sektörümde, hem de şimdiki sektörümde olan rakiplerim domain otoriteleri sağlam olduğu için hiçbir güncellemeden etkilenmediler. Özellikle eski sektörümde olan bir site 2014'teki Penguen güncellemesiyle ilk 8 sırayı parselledi, tüm varyasyon sayfalar, yazılara girdiği etiketler peş peşe arama sonucunda görünüyor. Hiçbir güncellemeden etkilenmediği gibi rakiplerinin altına düştüğünü de görmedim.
 
Last edited:
#10
Valla tek bi kelime takip ediyorum. "tasarım" üzerine yaklaşık 2 yıldır 3-4. sırada olan rakip gördüğüm site 2. sayfaya düşmüş. 3-4 sayfada gezen birisi 5. sıraya yerleşmiş. Bu hafta ortalık çok karıştı :)