Google SEO çalışması nasıl yapılır?

fixerkit

SEO

SEOBig Kurucu
Google SEO Çalışması, öncelikle site içinden başlanarak. Yani Site içi SEO dediğimiz seo çalışmasından başlanır. SEO içeriden başlar.

Google SEO Nasıl Yapılır?

1- Site tamamen kullanıcıların rahat kullanacağı şekilde tasarlanmalı ve kodlanmalıdır ( Kullanıcı Deneyimi )
2- Site içerisindeki yazılar,resimler gibi materyaller tamamen özgün olmalıdır.
3- SEO dostu Kalıcı bağlantılar olmalıdır ( örnek: www.siteadi.com/yazi-basligi) (yanlış: www.siteadi.com/p=123)
4- Başlığa anahtar kelime ile başlayın ve Başlığınızda h1 etiketi kullanın
5- Yazı içerisinde yazınız ile alakalı resimler kullanın
6- İlk 100 kelimenin içinde anahtar kelimeniz en az 1 defa geçsin.
7- Başlığınızda ilgi çekici ve hareket geçirici ifadeler kullanın ( örnek: 2018,en iyi, en yeni, güncel gibi vs.)
8- Sosyal Paylaşım tuşları mutlaka olsun.
9- Hemen Çıkma Oranını Düşürün ( gerekirse yazılarınızda yazınızın içeriğine uygun videolar ekleyin )
10- Yazılarınızda LSİ anahtar kelimeleri kullanın
11- Rakiplerin en çok trafik aldığı kelimeleri kullanın.

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Adından anlaşılacağı üzere teknik SEO biraz daha uzmanlık gerektiren ve uygulandığından çok faydasına göreceğinizden emin.

1- Sitenizin Sunucu veya Hosting Lokasyonu hizmet verdiğiniz ülkede bulunsun. ( Örnek: türkiye için TR lokasyonlu hosting ve sunucu kullanın )
2- Sitenizin yine açılış hızının ikiye katlayacak ve yabancı ülkelerden gelecek olan trafiği hızlandırmak için CDN kullanın.
3- Sitenizdeki HTML Kodları Sıkıştırın.
4- Sitenizdeki Javascript ve CSS dosyalarının boyutlarını küçültün.
5- Sitenizdeki resimlerin boyutlarını küçültün.
6- Sitenizdeki Gzip dosyalarını sıkıştırın.
7- Sitenizde mutlaka Browser Cache ( Tarayıcı önbellekleme kullanın )

Site içi SEO şuanda bitti. Şimdi sıra geldi Site dışı SEO'ya

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO işlemlerinin büyük bir bölümünü backlink kapsamaktadır.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Sektörünüzle alakalı backlinkler almaya gayret gösterin.
2- Gerekirse sektörünüzle alakalı paravan bloglar oluşurup oralara özgün içerik girdikten bir müddet sonra link çıkışı yapmaya başlayın. ( Örneğin 10 yazından sonra )
3- DA ve PA değerleri yüksek olan Sosyal Paylaşım Siteleri, İmleme Sitelerinden backlink alın.
4- Da ve Pa değerleri yüksek olan Forumlardan ve Makale Paylaşım sitelerinden backlink alın.
5- Sektörünüzle alakalı olmayan ve güvenmediğiniz sitelerden backlink alırken mutlaka rel="external" etiketi kullanın. ( Dış kaynak etiketidir. Link aldığınız site spam'a girse dahi siteniz bundan etkilenmez. Hayat kurtarıcı bir backlink çeşididir)
6- News kayıtlı sitelerden backlink alırken mutlaka yine yukardaki gibi rel="external" etiketi kullanın.
7- Rakipleri analiz edip onların aldığı backlinklerden almaya gayret gösterin.

Last edited:
Google SEO çalışması nasıl yapılır ?

Öncelikle SEO nedir onu bilmemiz lazım. SEO, Aslında bir arama motoru optimizasyonudur (Search Engine Optimization). Amacı internet sayfalarinin arama motorlarina uygun hale getirip arama hedeflerini yükseltir. Nasıl SEO yapılır Peki ? Herşeyden önce doğal, özgün olmalısınız. Google kopya ve alintilardan nefret eder. Siteniz Adsense alsa bile o kolyeyi bir kere görürse Adsense'yi elinizden alır. Peki, Nasıl yapacağız ?

* Doğal ve özgün olup kopyalardan uzak durun.
*Anahtar kelimelere yer verin ama abartmayın
*Kullanıcı odaklı olup her zaman kullanıcı gözü ile sitenize bakın.
*Hiç bir zaman bot ya da buna benzer bir şey kullanmayın. Kendi eliniz ile yazıp sosyal medya üzerinde kendiniz paylaşın.
*Sahte hitlerden uzak durun.
*Kullanıcıya faydalı olacak içerikler paylaşın.

Düzenli hit ve ziyaretçi olduğu zaman Google sıralamasında ilk sırayı alacaksınız. Önemli olan Google'u kandirmamaya çalışmak. Kopya gibi spam iceriklerden uzak durup paylasimlarinizi düzenli aralıklarla kullanıcılara sunmaniz lazım. Daha sonra Google'da sizi sevecek, ziyaretcilerde.

Google SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?
Merhaba arkadaşlar, her site sahibi google da üst sıralara çıkmak ister. Üst sıralara çıkmak isteyen arkadaşlar hemen 1.sıra nasıl gelirim diye araştırır fakat böyle yapmamak lazımdır. İlk öncelikle seo nedir? İyice kavranmalı, kavrandıktan sonra her gün üstüne yeni bilgi ve teknikler ekleyerek geliştirmelidir.

Peki google da üst sıralara çıkmak için SEO nasıl yapılır. Adım adım kolay bir şekilde aşağı bölümdeki çizelgeden okuyabilirsiniz.

• Sitemizin google da listeye eklenebilmesi için google search consola ekleyerek başlayalım. Google search konsola site adresi ve bilgileri ekleyin. Ardından sitemap'ı göndererek. İçerikleriniz google sıralanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Nasıl bir site olduğunuzu googla tanıtın. Örnek; eğer sadece fps oyunları kategorisinde bir site iseniz. Fps oyunları ile ilgili bolca makaleler yazın.
  • Makaleleriniz seo uygun olsun.
  • Makalelerinize iç linkleme yapın.
  • Kötü backlinkleri temizleyin.
  • PA ve DA yüksek olan sitelerden backlink almaya çalışın.
  • Site adresini arkadaşlarınız ile paylaşın ve onlardan sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını rica edin.
  • SEO Big forumunu sık sık takip edin. SEO konusunda zaman için de uzmanlaşacaksınız.

Merhaba arkadaşlar, öncelikle Seo açılımına bakalım eğer uzman değilseniz Sen Elleme Onu (SEO) :) uzmana bırak
öncelikle ben bir seocu değilim ve hiçte anlamam, doğrusu 50 TL lik ödül için de yazdığım söylenebilir :).
Fakat bir kaç tecrübem oldu tabi ki kısaca ilk zamanlar sadece özgün içerik giriyordum siteme sonra bunun yeterli olmayacağını öğrendim bu yazıları sosyal medya hesaplarında paylaştım biraz böyle idare ettik.Daha sonra video yaptım youtube attım tabi altına linkimi koymuştum.Sonra o video yu ilgili yazımın içerisine koydum.Biraz yükselme oldu fakat rakiplerimde çalışıyordu bu nedenle yetmeyeceğini düşündüm eskiden 10 dakikada hazırladığım içeriği şimdilerde en az 1 saat ve derin araştırmalar ile hazırladım.Sonra alt sayfalardan güçlü olduğunu düşündüğüm sayfalara linklemeler yaptım zamanla linkleme yaptığım sayfa güçlendi gibi.Derken site hızının çok önemli olduğunu bir kaç makele okuyarak öğrendim ve sitenin hızını arttırdım.Video ve özgün resimler ile ne anlatmak istediğimi görsel olarakta ziyaretçime sundum.Yavaş yavaş site içerisinde ki seo yu halletik gibi.

Site dışında ise bir kaç paravan blog açılması gerekiyor ama öyle hemen gaza gelip yönlendirme yapmayın.3 ay dayanın ve haftalık 2 veya 3 özgün uzun içerik girin belirli bir seviyeye gelsin.Daha sonra bu muhteşem iyi olacak blogtan sitenize abartmadan bağlantı çıkın.
Bir kaç foruma da üye olup link alabilirsiniz.En önemlilerinden birisi tanıtım yazısı alın fakat her önünüze gelen siteden de almayın.Siteniz ile içerikleri aynı olan siteler size çok faydalı olacaktır.Fakat parasını verdim diye çokta şey yapmayın bir veya iki tane anahtar kelime den link çıkın.

Evet benim bilgim bu kadar demiştim bir uzman değilim .Daha iyi bir seo için burayı veya facebook üzerinden Müslüm Aslantürk'ü takip edin.Eminim sizlere birşeyler katacaktır.

Sağlıcakla kalın.

Site içi SEO çalışması ile ilgili bir kaç şey karalamaya çalıştım. Umarım makaleye katkısı olur.
1. Site hızı olmazsa olmazlardandır. Özelikle sunucu ve site bazlı cache yapılması oldukça önemli. Gtmetrix, Pingdom ve PageSpeed Insights üzerinden testler yapılabilir.
2. Site tasarımı sade olmalıdır. Yazı biçiminden tutunda kullanıcıları sıkmayacak en ufak ayrıntıya kadar.
3. Mobil uyumlu site. Artık olmazsa olmazlar arasında. AMP üzerine bilginiz var ise geçiş yapılması önemli.
4. URL yapısı ve kategori. Kısa öz ve konunun ana başlığı olmalı. Direk domain/ olarak kullanılmalı. Örneğin domain/seo-calismasi-nasil-yapilir. Hatta bunu da kullanmazdım domain/seo-calimasi
5. Özgün içerik. Bir cümlenin dahi kopya olmaması. Kendini tekrarlayan makaleler elbet ki ürün satışı yapan sitelerde mevcut olacaktır. Onların dahi değiştirilmesi.
6. İçerik uzunluğu. 300-500-1000 demeyeceğim. Kullanıcıya almak istediği bilgiyi yeterli cümlelerle verebilmek.
7. İçerikte kullanıcıların öğrenmek istediği ya da benzeri arattığı kelimeler ile bilgilerin mevcut olması.
8. Site içerisinde görsel ve video kullanımı. Görsellerin alt başlıklarının konu ile alakalı ve içerik ile anlatımlı olması. Videoların ise önce Youtube kanalına yüklendikten sonra sayfa içeriğine bağlantı verilerek site içerisinde gösterilmesi.
Not: Görsel ve video kullanımı kullanıcıyı sitede tuttuğu gibi, içeriklerinde yer alan kelimeler sitenize artı sağlar.
9. Yorum yazmaya teşvik etme ve her yorumu anında cevaplama. Kullanıcıların aslında en çok neyi merak ettiğini yazdıkları yorumlardan anlayabilirsiniz. Yazılan bu sorular ve cevapların arasındaki kelimeler daha sonraki kullanıcıların arayacakları kelimelerden oluşabilir.
10. SSL sertifikası. Sitenizin arama motorları nezlinde güvenilir olması.

Herkese merhaba Seo nedir neye deniyor onu bilmemiz lazım. SEO, bir arama motoru optimizasyonudur Türkçe olarak bahsedecek olursak örneğin bir bir siteniz var bir makale yazdınız ve bu makale google de aratılınca nasıl çıkacak işte bu zamanda seo işe giriyor seo uyumlu makale yazan kişiler arama motorunda ilk sıralarda yer alıyor birçok seo yapma yöntemi de vardır wordpress eklenti olarak çok geniş bir platformdur all in seo yoast seo ve birçok en uygun şekilde seo uyumlu makale yazmanızı sağlayacaktır site içi seo site dışı seo olarak birçok bilinmesi gerek şeyleri vardır ve sürekli kendini güncellemektedir örnegin copy paste kelimeler seo için uygun değildir özgün makale olması seo için olmassa olmazlardandır.
birkaç bilgi daha vereyim
1-Sitenizin temasını seçerken seo uyumlu olmasına dikkat edin
2-Site hızıda seo için etkilidir
3-Mobil uyumlu tema olmalıdır
4-Seo uyumlu hosting kullanmak her zaman iyidir
5- Makaleler kısa olmamalı
6-özgün içerik olması lazım
7-Makalelere iç linkleme yapın
8 site dışı site içi seo yapın
9-rakiplerinizden backlink alın

U

umutavci

SEO Çalışmasına başlayabilmek için ilk önce sitenizi arama motorlarına kaydetmeniz gerekmektedir.
Aynı zamanda sitemap oluşturarak google index alırken tüm sayfalarınızı indexlemiş olacaktır.
Daha Sonra İç SEO'dan başlanır. İlk yapmanız gereken konunuz ile alakalı hızı güzel ve sade bir tema seçmek olacaktır.
Kullanıcı o temayı kolay bir şekilde kavraması gerekiyor.
Makale yazarken LSİ ve Semantik SEO konularını öğrenmeniz gerekecektir.
Bu iki konu makalelerinizde sizi ön plana çıkaracaktır.
Tabii bu konuları kullanarak yazı yazsanızda sitenize gelen kullanıcıyı bilgilendirici içerikler bulunması gerekiyor.
Makalelerinizde iç linkleme çalışması yapılarak, kullanıcının sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlamanız gerekiyor.
İç SEO bitti şimdi ne yapacağız derseniz, Daha sonra dış seo yapmamız gerekmektedir.
Dış SEO ise edu gov sitelerden veya domain otoritesi yüksek sitelerden alınan backlinkler ile sağlanabilir.

Site içi seo ve site dışı seo olarak iki ayrı başlıkta incelenmesi gerekir.

Site içi seo için şunlara dikkat edilmeli: sorunsuz, hızlı bir hosting ve mümkünse ücretli yazılım ve tasarımlar kullanılmalı. Responsive ve mobil uyumlu temalar kullanılmalı. Sürekli içerik üretilen bir site ise AMP kurulumu gerçekleştirilmeli. Eğer site içerisinde form bulunuyorsa SSL sertifika kurulumu yapılmalı. Özgün ve alanında otoriter olacak içerikler oluşturulmalı. Seo dostu yani içerik hakkında fikir veren, gereksiz sayı-harf dizelerinden oluşmayan url yapıları kullanılmalı. İçerikte h-tag kullanımlarına özen gösterilmeli. Google'ın pagespeed insight uygulaması veya benzeri uygulamalar ile sitenin performansı kontrol edilerek eksikler giderilmeli. Site içi link inşaası gerçekleştirilmeli, alakalı içeriklerde birbirlerine bağlantı verilerek ziyaretçinin sitede dolaşması, daha fazla vakit geçirmesi sağlanmalı.

Site dışı seo için yapılması gerekenler ise özet halinde: öncelikle site dışı seonun vazgeçilmezi backlink çalışmaları elbette. En sağlamı sitenizle alakalı yazılardan içeriklerinize referans linkler alabilmek ancak bu her zaman kolay değil. Burada doğallığı bozmamak en önemli mesele. Backlink çalışmasında dengeyi kaçırdığınızda Google'dan ceza yemek ihtimal dahilinde. Backlink kaynakları olarak tanıtım yazıları, imleme siteleri, bloglar, yorum linkler, profil linkler, yerel dizin ve rehberler, sosyal medya siteleri değerlendirilebilir. Bunun dışında kendi paravan ağlarınızın, linkwheel tarzı ağlarınızın oluşturulması da kalıcı bağlantı elde edilmesinin önemli yollarından. Backlink alırken nofollow, dofollow, anchor text, keyword dengesini sağlamak gerekiyor. Sosyal medya da sitelerin ziyaretçi kaynağı olarak son derece önemli; stenin konusuyla alakalı sosyal medya profillerini aktif tutmak ve buradan siteye ziyaretçi çekmek içeriği üst sıralara taşıyabilir.

Seo aslında kullanıcıya fayda demektir.

Link yapısı anlaşılır.
Site düzeni kullanıcı dostu basit arayüz
Hızlı acılan sayfalar
Içerik tamamıyla kullanıcı odaklı olmalıdır.
Icerikler tamamiyle özgün. Alıntıysa belirtilmeli.
Site dışı seo ise
Sitenizle aynı kategoriden linkler ve tanıtım yazıları alınmalı. Anasayfaya link vermek yerine kategori ya da içerik linkine çalışma yapılmalı. Tüm kelimelere linklemeler orantılı ve anchor analizi yapılarak yapılmalıdır. Aksi takdirde ceza almanız kacilnilmaz. Doğal görünecek şekilde linkler almayı unutmamak gerek.
Vakit darlığına bu kadar yetti.

Sonuçlar Facebook grubunda canlı yayında açıklanmıştır. @candede maalesef 76 kelime yazmışsınız sanırım darlıktan dolayı, kuralar çoktan çekildi ne yazık ki.

Kazanan @serhatsaglam
Yedek @TukenmezKalem

Sonuçlar Facebook grubunda canlı yayında açıklanmıştır. @candede maalesef 76 kelime yazmışsınız sanırım darlıktan dolayı, kuralar çoktan çekildi ne yazık ki.

Kazanan @serhatsaglam
Yedek @TukenmezKalem
Ben bu konuya çekiliş olduğunu bilmeden yazdım arkadaşlar. Açıkçası bir 10 dakikada kazanan @serhatsaglam ne demek anlamaya çalıştım ta ki Facebook videosunu izleyene ve konu başlığının ilk postunu okuyana kadar. Hakkımı @TukenmezKalem e devretme şansım var mıdır yedek olduğu için ?