Featured Snippets Nedir ? Featured Snippets Tüyoları

Selamlar, birçok kişinin özel mesajdan ulaşmasına istinaden bu konuyu açmaya karar verdim. Yakın zamanda sitemde de benzer bir konu yayınlamayı düşünüyorum.

Featured Snippets Nedir ?

Namıdeğer 0. sıra olarak da bilinen Featured Snippets, Google tarafından kullanıcıya daha hızlı yanıt sunma amaçlı geliştirilen bir sistemdir. Yukarıdaki örnekte de Featured Snippets'in ne olduğunu merak eden bir kişi bunu arattığında yukarıdaki snippets ile karşılaşıyor, bilgisini alıp gidiyor. Yani tamamen kullanıcı odaklı bir sistem.

Şimdi, aslında siteniz için artı bir şey olarak düşünülebilir ama - tarafları da var. Örneğin yukarıdaki sonuç kısaca özet geçiyor ve ziyaretçi ne olduğunu öğreniyor değil mi ? O zaman sonuca tıklamadan gidebilir ve bu size bir artı olarak dönmez, sadece marka bilinirliği sağlar. Moz'un yaptığı bir araştırmaya göre Featured Snippets'lerin büyük bir yüzdesinde ziyaretçi siteye tıklamıyor.

Olaya bu bakış açısından bakan eminim az kişi vardır, farklı bir bakış açısı olması için değindim bu noktaya da. Şimdi gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere, Featured Snippets nasıl alınır ?

Featured Snippets Alma Tüyoları

- Bu işin kilit noktası tanım. Örneğin yukarıdaki örnekte Featured Snippets tanımlanmış, gelin inceleyelim.
- Tanımlarken kesinlikle tanımladığınız keyword ile tanıma başlıyorsunuz.
- Tanımın üstüne de H tagı ile '' X Nedir ? '' cümlesini ekliyorsunuz (Veya hangi kelimede almak istiyorsanız işte. ''Nedir'' kelimesine takılı kalmayın.
- Kesinlikle basit, kullanıcıların anlayacağı tanım yapmaya özen gösteriyorsunuz, 1-2 cümlelik tanımlar ideal olabilir.

Evet bu 4 madde basit gelebilir ama işin kilit noktası burada yatıyor. En çok Featured Snippets verilen kelimelere baktığınızda da zaten '' Nedir ? '' gibi soru ekleriyle biten kelimeler olduğunu göreceksiniz.

SEO Big forumu için özel yazdığım bir içeriktir, faydalı olması dileklerimle hepinize iyi forumlar, saygılar.

Last edited:
Gayet net anlatım olmuş. Teşekkürler.
Sadelik ön planda bu konuda. Basit anlatım ile sizin anlattıklarınızı birleştirince Featured Snippet olayı gayet basit.

Hocam, güzel yazı olmuş ancak eksiklikleri bulunuyor. Wordpress kullanan bir site direk olarak bu sonuçları elde ettiği konusunda bilgiye sahip değilim. Ancak bazı temaların kod yapısında bu özelliği destekliyor, peki ya desteklemeyen ne yapacak?

Hepsinde olabiliyor hocam. Yazının kalitesine bağlı. BEnim yazdığım iki tanıtım yazısı iki farklı sitede Featured Snippet kısmında yer alıyor. Yani önemli olan yazı kalitesi.

Ben sadece bir sitemde denediğim de şunu yaptım ;

<blockquote>
<h2>Soru Eki Örn: Çeneli Kırıcı Nedir</h2>
<strong>Kelime </strong> ile ilgili en az 100 kelimelik bir makale. Açıklayıcı olmalıdır.</blockquote>
<h3><strong>Alt Başlık Maddelemek için olabilir :</strong></h3>
<ul>
<li>Madde 1</li>
<li>Madde 2</li>
<li>Madde 3</li>
<li>Madde 4</li>
</ul>
<em><strong>

Bundan sonra normal makaleye geçebilrisiniz. Benim anladığım kadarı ile ul lo gibi etiketler bunu çok iyi tetikliyor. Ayrıca makalenin giriş kısmında kısa da olsa kesin bilgiler verilmeli mümkün mertebe denir cümlesi ile bitirilmeli.
Bu işlemleri yaptıktan sonra ben scoop.it, twitter tarzı sosyal ağlarda paylaştıktan bir hafta sonra kutu şeklini aldı.
Örnek link : https://www.fabo.com.tr/encoksorulanlar/ceneli-kirici-nedir