Domainin Seo'ya Etkisi Nedir?

Bir çok kişi bu konu da ikiye bölünmüş kimi faydalı kimi faydasız demektedir. Tabi burada herkes kendi yaptığı deneyimlere göre cevap veriyor kimisi de varsayımlar ile ilerlemektedir. Peki domainin seoya gerçekten etkisi var mı? Bence evet var.
domain-alirken-onemli.jpg

Yaşlı Domain : Bir domainin 5-10 yıllık olması bazen hiç bir şey ifade etmektedir.Çünkü domainin yaşından ziyade sitenin yaşı önemlidir, google domain yaşı 4-5 yıllık olmuş siteleri seviyor lakin domain değil bakın site diyorum. Mesela bugün bir çoğumuz neden 6-7 aydan sonra adsenden kazanıyoruz? Veya neden site 6-7 sonra kendine geliyor? İşte bu zaman sürecinde site kendini topluyor. O yüzden domainin yaşı ile sitenin açık kalma süresi eş değer olmalıdır. Bu şekilde yaşlı domainin değeri %75 ise , yaşlı ama açık olmayan domainlerin etkisi de %5 tir. Yani yaşlı domainlerin her türlü faydası vardır. Ama birinci yöntemdeki domainlerin önemi daha çoktur.

Kısa Domain : Kısa domain aslında etkili bir silahtır. Çünkü google uzun urlleri pek sevmez, ama kısa bir domain bulamıyorsanız en azından uzun başlıklarda ki konularınızın kalıcı bağlantılarını kısa kullanmaya bakın derim. Örnek : Konu Başlığı : Yeni Nesil Konkasör Tesislerin de Oluşan Hatalar Url : site.com/yeni-nesil-konkasor olması daha sağlıklı olacaktır. Ama dediğim gibi domain ne kadar kısa olursa o kadar da iyidir.

Anahtar Kelimenin Domain de Geçmesi : Bu yönteme eski diyorlar ama öyle bir dava yok. Şöyle belirtiyim ki bir çok seo analiz sitesinde bile domain de anahtar kelime geçiyor mu diye analiz sonucu vermektedir. En kötüsü kalıcı bağlantılarda url de anahtar kelimeyi geçirtiyoruz seoya etkisi olsun diye. Bu yüzden keyword domainler her zaman etkilidir. Ama keyword olmadı diye de eksi bir durum olmayacaktır.

Ülke Bazlı Domainler : Bunu bizzat gözlemledim ve ülkelere göre hitap eden domainler de daima kısa sürede başarıyı elde ettim. Bu yüzden özellikle TÜRKİYE'ye hizmet veren siteler de web.tr,gen.tr tarzı domainleri tercih ediyorum, uluslar arası olursa com veya o ülkenin uzantısı ne ise onu almaya çalışıyorum.

Yani kısaca şunu demek istiyorum domain seo için ufak da olsa etkili bir silahtır, bu silahı kullanmak size kalmıştır. Full seoya etkisi olmasa da işlerinizi kolaylaştıracak bir şeydir. Ama herşey domain demek değildir tabi ki. Kaliteli backlink ile yeni veya uzun karakterli domainleri bile kafaya getirebilirsiniz. Burada anlatmak istediğim, işlemlerin daha kolay hale gelmesi için domainlerin kullanımıdır.