Bootstrap Giriş

Eğitim devam etsin mi?

• Kullanılan toplam oy
    10
fixerkit
Merhaba Değerli SEObig.net Kullanıcıları;
Bu gün İlk dersimizde Bootstrap giriş kısmını Öğreneceğiz.
Kodlama kısmına gelmeden önce Bootstrap nedir, Nasıl kullanılır ve Hangi tarayıcılarda Sorunsuz çalışır bunları öğreneceğiz.

Bootstrap nedir?;
Bootsrtap Bir Css Frameworktür, Tasarım aracı olarak işimizin büyük bir kısmını hafifletmek için kullanma ihtiyacı düyarız. Ve Türkiyede en çok kullanınlan Framework olarak bilinir.
Respontive(esnek ) özelliğine sahip olan Bootstrap, Telefon, Tablet, PC, Televizyon yani ekranda görüle bilecek olan tüm boyutlara hemen uyum sağlayan bir araç olarak görebiliriz.

Bootstrap Nasıl Çalısır;
Ister framework'ü projenize Direkt olarak Bootstrap CDN'yi arac olarak kullanın. İstersenizde Dosyaları kendi sunucunuza indirerek kendi sunucunuzda barındırın.
Not: Uluslar arası Bir projeniz var ise CDN olarak Tavsiye ederim.
İndirmek için " Buraya" Tıklayabilirisniz.

Yeni başlayanların aklına takılan ilk soru şu oldu;

CDN Nedir?
CDN ( Content Delivery Network ) Açılımı olup, Türkçe karşılığı: içerik dağıtım ağı diye adlandırır.
peki bu "Content Delivery Network" Ne işimize yarayacak?
Örnek;
Bizim sunucumuz istanbul olak görünüyor Ankara'dan bir kullanıcı sitemize giriş yaptı aradaki site açılışını hızlandırmak için CDN Kullanmamız mantıklı olur hemen tarayıcı ona en yakın Kullandıgımız CDN aracılıgı ile ona en yakın olan sunucudan CSS dosyasını sitemize yüklemesine yardımcı olur ve site hız kaybına uğramadan kullanıcıya site içerimizi sunar.
Not: Yukarıda belirttiğim Şehirleri siz ülke olarak algılarsınız :)
Aşşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

CSS:
<link rel="stylesheet" href="https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/4.0.0-beta.2/css/bootstrap.min.css" integrity="sha384-PsH8R72JQ3SOdhVi3uxftmaW6Vc51MKb0q5P2rRUpPvrszuE4W1povHYgTpBfshb" crossorigin="anonymous">

Öneri: Bir framework kullanmadan önce mutlaka desteklediği cihazları ve tarayıcıları iyice araştırmalısınız, Bazı durumlarda geri dönüşü olmayıp gereğinden fazla zaman harcamanızı önler
Bootstrap'ın desteklediği tarayıcılar;

Mobile cihazların desteği;

PC Cihazların desteği;

Bootstrap Giriş eğitimi

Bir sonraki eğitim anket sonucuna göre devam edilecektir

Big Formlar :)

Last edited:
+1 Takipteyim hocam örnek proje tasarımı da anlatırsanız daha makbule geçer.
ilk acıklamada yazdıgım gibi, Haftalık olarak anlatmayı planlıyorum fakat tek seferde bitirerek değil Her bölüme ayrı bir anlatım olacak
Hepsini tek seferde anlatırsam Hiç bir şey anlaşılmaz ve ayırdıgım zamana yazık olur.
Ama proje yapmak değil burada proje yapmayı öğretmek.

devamı gelsin valla css de kendimi geliştirmek istiyorum hep yarıda bırakıyorum bi süre sonra yine başlıyorum vs. bu böyle devam ediyor sonuç olarak bişey bilmiyorum