AJAX tabanlı sayfaları tarama

SEO

SEOBig Kurucu
#1
AJAX tarama şemasını, Googlebot'un JavaScript tabanlı web sayfalarına erişebilmesi için bir yöntem olarak geçmişte kullanıma sunmuş ve yakın zamanda da bunu kullanımdan kaldırma planlarımızı duyurmuştuk. Zaman içerisinde, Google mühendisleri Googlebot için JavaScript oluşturma sürecini önemli ölçüde iyileştirdiler. Bu ilerlemeler göz önüne alındığında, 2018'in ikinci çeyreğinde, sitelerin bu sayfaları kendilerinin oluşturmasını (rendering) zorunlu tutmak yerine Google tarafında oluşturmaya başlayacağız. Kısacası, AJAX tarama şemasını artık kullanmayacağız.

Hatırlatmak gerekirse, AJAX tarama şeması URL'sinde bir "#!" bulunan veya kendisi bir "fragment meta etiketi" içeren sayfaları kabul edip, ardından bunları, URL'de bir "?_escaped_fragment_=" parametresiyle taramaktaydı. Bu sürümün de (escaped version), sayfanın tam olarak oluşturulmuş ve/veya eşdeğer sürümü olması ve bunun web sitesinin kendisi tarafından oluşturulması gerekmekteydi.

Bu değişiklikle Googlebot, #! URL'sini doğrudan oluşturacak (render edecek) ve böylece, web sitesi sahibinin, sayfanın oluşturulmuş (render edilmiş) bir sürümünü sağlamasına gerek kalmayacaktır. Arama sonuçlarımızda da bu URL'leri desteklemeye devam edeceğiz.

Bu güncellemeyle, çoğu AJAX tabanlı web sitesinde önemli değişiklikler görmeyi beklemiyoruz. Web yöneticileri aşağıda belirtilen şekilde sayfalarını tekrar kontrol edebilecekleri gibi; ayrıca, olası sorunları bulunan sitelere de önümüzdeki süreçte çeşitli bildirimler göndereceğiz.

Siteniz şu anda #! URL'lerini veya fragment meta etiketini kullanıyorsa aşağıdakileri yapmanızı öneririz:
  • Google Search Console'daki araçlara erişebilmeniz ve Google'ın bulabileceği sorunlarla ilgili olarak size bilgi verebilmemiz için Google Search Console'da web sitesinin sahibi olduğunuzu doğrulayın.
  • Sayfalarınızı Search Console'un Google Gibi Getir Aracıyla test edin. #! URL'si ile escaped sürüm URL'sinin sonuçlarını karşılaştırıp herhangi bir fark olup olmadığına bakın. Bunu, web sitesinin önemli ölçüde farklı olan tüm bölümleri için yapın. Desteklenen API'ler hakkında daha fazla bilgi için geliştirici dokümanlarımıza göz atın ve gerektiğinde hata ayıklama (debug) kılavuzumuza bakın.
  • Bağlantıların "a" HTML öğeleri kullandığını onaylamak için Chrome'un Öğeyi İncele (Inspect Element) işlevini kullanın ve uygun yerlerde (örneğin, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler gibi) rel=nofollow parametresini ekleyin.
  • Sayfanın başlık ve açıklama meta etiketini, robots meta etiketlerini ve diğer meta etiketleri kontrol etmek için Chrome'un Öğeyi İncele (Inspect Element) işlevini kullanın. Ayrıca, yapısal verilerin tamamının oluşturulmuş sayfada da (rendered version) bulunduğundan emin olun.
  • Flash, Silverlight veya diğer eklenti tabanlı teknolojilerle hazırlanan içeriklerin arama dizinine eklenmeleri gerekiyorsa, bunların JavaScript'e veya "normal" HTML'ye dönüştürülmeleri gerektiğini unutmayın.
Bu değişikliğin, web sitenizle ilgili çalışmaları biraz daha kolaylaştıracağını ve sizin tarafınızda sayfaları oluşturma gereksinimini azaltacağını umuyoruz. Sorularınız veya yorumlarınız için çekinmeden web yöneticisi yardım forumlarımızı ziyaret edebilir veya JavaScript siteleri çalışma grubumuza katılabilirsiniz.

Kaynak: https://webmaster-tr.googleblog.com/2017/12/ajax-tabanl-sayfalar-tarama.html