Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Mobile-first indexing Güncellemesi Türkiye İçin Başladı

Mobile-first indexing Güncellemesi Türkiye İçin Başladı

Google Mobile-first indexing güncellemesi artık Türkiye için başladı değerli seobig.net takipçileri bu haberi ilk olarak sizlerle paylaşmak istedik. Peki, güncelleme nasıl gerçekleşiyor merakınızı giderelim.

Mobile-first indexing güncellemesi nasıl gerçekleşiyor?

Güncellemenin olacağını ve 26 mart tarihi itibari ile başladığını biliyoruz. Her zaman olduğu gibi ülkeler arasında büyük farklılıklar göründüğünü biliyorsunuz. Türkiye için ne zaman güncellemelerin aktif olacağı konusu tartışılıp dururken, bugün bizlerde analytics üzerinde tekil hitlerimizi kontrol ettiğimiz esnada, aniden hit artışının olduğunu gördük. Bu bir sahte hit olamazdı, analytics Gerçek zamanlı > Yerler alanından baktığımızda United States üzerinden aynı anda 100 Tekil hit geldiğini gördük ve sayfalarımızın tek tek tarandığını anlık olarak görmüş olduk.

Google botları sitenizin tüm verilerini taradıktan sonra, mobile-first indexing sonuçlarına dizinlerinizi dahil etmeye başlayacak. İşlemler tamamlandığında siteniz için GSC ” Google Search Console” üzerinden bir bildirim yaparak artık siteniz için geçiş işleminin tamamlandığını bildirecek.

Bu süreçler esnasında bir çok site anahtar kelimesinde kayboldu ve ufak ufak yerine gelmeye başladılar diyebiliriz. Eğer siteniz aniden geriledi ise panik yapmamanızı, mobil sürümünüzü kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Diğer gerileme nedeniniz Yoast SEO kullanıyor iseniz, yinelenen içerik sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için search console üzerinden, yinelenen içerik başlıklarını kontrol etmeniz gerekebilir ve Yoast 6.2 sürümüne tekrar geçmeniz gerekebilir.

Google botlarının sitenizi tam taraması içerik adedi ve sayfalarınıza bağlıdır. 1000 den fazla olan siteler için gözlemlediğimiz süre 20dk civarındadır.

Güncelleme sonrasında neler olacak?

Mobile-first indexing güncellemesi sonrasında, artık pc arama sonuçları tarih olacak diyebiliriz. Arama sonuçları mobil sonuçlara göre verilecek. Bunun için sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Siteniz için yapacağınız en büyük iyilik, mobil hız optimizasyonları ve Mobil sürümü UX deneyimini arttırarak güncellemek olacaktır.

Ziyaretçilerinizden yardım isteyebilirsiniz, anketler yaparak mobil sürüm de eksik olan yerleri veya talep edilen alanları düzelterek yüksek performans bir siteye sahip olabilirsiniz.

Umarım olumlu olarak sitenize yansıyacak bir güncelleme olur.

Hakkında Destek Ekibi

Leave a reply